آموزش

فریم‌ورک کوردا R3 چیست و چه کاربردی برای شرکت‌های بلاک چینی دارد؟

کوردا (کوردا) یک چهارچوب و یا در اصطلاح فریم‌ورک متن باز و انعطاف‌پذیر از کنسرسیوم R3 بوده که به شرکت‌ها و کمپانی‌ها این امکان را می‌دهد تا پروسه کسب و کارشان را با استفاده از پلتفرم تکنولوژی بلاک چین R3، طرح ریزی کنند.

این پروژه توسط شبکه‌های اجرایی داخلی قابل اجرا شد. این شبکه‌ها اکیدا محرمانه بوده و به کاربران پیشنهاد یک قرارداد تکنولوژی را از طریق قراردادهای هوشمند می‌دهند.

یک نوع از استانداردسازی تکنولوژی بلاک چین تا سال ۲۰۲۱، اخیرا در یکی از پژوهش ها شناسایی شده است. همچنین این مطالعه ۱۰ سال بعد از بیت کوین و احتمالات توسعه و پتانسیل کوین را نیز نشان می‌دهد.

صنعت مالی به شکل شاخصی مناسب برای این استانداردهاست؛ زیرا در اینجا نیازی حیاتی به یک جایگزین اقتصادی به جای تحلیل قراردادها و مبادلات، برای افزایش کارآمد بودن پروسه‌های بلند مدت احساس می‌شود.

کوردا خود را در مسیری متناسب با استانداردهای جدید معرفی می‌کند و به کمپانی‌ها نوید وجود این احتمال را می‌دهد که به زودی می‌توانند به صورت دیجیتال، مبادلات محرمانه بین همکاران را در شبکه‌های غیرمتمرکز مدیریت کنند.

R3 کنسرسیومی متشکل از بالای ۳۰۰ شریک بانک و صنعت است و پلتفرم کوردا را در نوامبر سال ۲۰۱۶ بر پایه تکنولوژی بلاک چین منتشر کرد. نام صحیح این کمپانی R3CEV LLC بوده و مرکز سازماندهی آن در شهر نیویورک است.

این شرکت در سال ۲۰۱۴ توسط David E Rutter بنیان‌گذاری شد و مدیر اجرایی کنونی آن ریچارد جی. براون (Richard G. Brown) است. کمتر از یک سال پیش از انتشار رسمی، در سپتامبر ۲۰۱۵ تنها ۹ کمپانی مالی از ابتدا مرتبط با این کنسرسیوم بودند:

 • Barclays
 • BBVA
 • بانک ملی استرالیا (Commonwealth Bank of Australia)
 • Credit Suisse
 • Goldman Sachs
 • JP Morgan
 • بانک سلطنتی اسکاتلند (Royal Bank of Scotland)
 • State Street
 • UBS

کمی پس از آن، ۱۳ شریک جدید به کنسرسیوم R3 اضافه شدند و تا به امروز، ۲۰۰ کمپانی در بخش مالی به کنسرسیوم R3 ملحق شده‌اند.

یک روند مالی منجر به این شد تا R3CEV LLV متشکل از بیش از ۴۰ مؤسسه در بیش از ۱۵ کشور، بیش از ۱۰۷ میلیون دلار آمریکا ارزش پیدا کند. این موضوع نشان‌دهنده میزان اهمیت بالای مدیریت استاندارد سازی شده و محرمانه مبادلات بین کمپانی‌ها در صنعت است.

کوردا از زیرساخت‌های مجاز بلاک چین استفاده می‌کند

کوردا بلاک چین اقتصاد دفتر کل توزیع شده آمازون قرارداد هوشمند فریم‌ورک کوردا R3 چیست و چه کاربردی برای شرکت‌های بلاک چینی دارد؟

کوردا اساسا بر روی بخش مالی متمرکز بوده و با پروسه تحلیل مبادلات پیچیده دست و پنجه نرم می‌کند. دسترسی به داده‌های مبادلات محدود است. با این وجود، کوردا تحت تاثیر تکنولوژی بلاک چین است و یک پروژه خالص بلاک چین محسوب نمی‌شود.

هدف پلتفرم دفتر کل توزیع شده (DLT)، ثبت و ضبط، مدیریت و هماهنگ سازی قراردادهای مالی بین نمونه‌های از پیش تنظیم شده است. امروزه این پلتفرم متعلق به “زیرساخت‌های مجاز بلاک چین” است؛ یعنی جایی که در آن، مبادلات با کل شبکه به اشتراک گذاشته نمی‌شود.

ایده اصلی این توسعه منشا گرفته از میل اعضا برای محافظت بیشتر از داده‌ها بود. بنابراین این پروسه بیشتر در مورد نقل و انتقالات، کنترل و ذخیره سازی مبادلات مالی محرمانه بود تا مربوط به یک راه حل متن باز باشد. حفظ میزان بالای حریم خصوصی و قابلیت اجرایی درونی، نقاط قوت واقعی کوردا R3 هستند.

یکی از تفاوت‌های اساسی بین پلتفرم‌های موجود بلاک چین و برنامه‌هایی نظیر اتریوم، عدم وجود یک ماهیت معمول واحد از تمامی مبادلات است. در حالی که با کوردا تنها یک ماهیت حقیقی مجزا بین شرکای شبکه که در مبادله مشارکت دارند، وجود خواهد داشت.

به احتمال زیاد دلیل این واقعیت که بانک‌ها و کمپانی‌های مالی، ناگهان وارد مشارکت در یک پلتفرم متن باز شدند، نوعی از یک تغییر روند الگویی است. ظاهرا کفه مزایای تکنولوژی دفتر کل توزیع شده در بین رابط‌ها و سایر کمپانی‌های مالی، نسبت به شک و تردیدهای موجود در مورد مشارکت در یک انجمن توسعه باز، سنگینی می‌کند.

علاوه بر این، قراردادهای هوشمند در حیطه کوردا قابل تعریف و تغییر، برای سازگار شدن با گستره عظیمی از زبان‌های برنامه نویسی هستند. این در حالی است که رویکرد کوردا از بخش مالی هم فراتر می‌رود. پلتفرم دفتر کل توزیع شده شامل جنبه‌های منحصر به فردی از محافظت داده، امنیت و مقیاس پذیری برنامه‌های غیرمتمرکز می‌شود.

سرویس وب آمازون دسترسی به کوردا را فراهم می‌سازد

از دسامبر سال ۲۰۱۷، توسعه‌دهندگان قادر به استفاده از پلتفرم کوردا از R3 توسط سرویس وب آمازون به نام AWS بودند. این امر مبدل به اولین راه حل‌های تکنولوژی دفتر کل توزیع شده در AWS شد.

توسعه‌دهندگان اکنون امکان توسعه برنامه‌های خودشان به وسیله تکنولوژی DLT بر روی کوردا به وسیله سرویس وب آمازون را دارند و این برنامه‌ها را بر روی حساب‌های مشتریان AWS آپلود می‌کنند.

سایر نودهای اضافی کوردا در یک شبکه ابری یا کلاود خصوصی مجازی (VPC) جدید و یا از پیش موجود، در ابر AWS توسط حساب توسعه دهنده AWS انباشته می‌شود.

آمادگی اجرایی یک محصول در AWS توسط قابلیت ساخت منعطف و دسترسی بسیار بالا به انجام می‌رسد، که به صورت خودکار و مطابق با نیازهای نود عامل، خود را تنظیم می‌کند.

با استفاده از راه حل‌های متناسب و کورداppها یا همان برنامه‌های غیرمتمرکز کوردا، کمپانی‌ها می‌توانند قابلیت اجرایی مضاعف برای کابران فراهم کرده و با استفاده از تکنولوژی سازگار با JVM به آسانی و به سرعت آن را عملی کنند. مهم‌ترین ویژگی‌های چهارچوب کوردا در یک جمع بندی عبارت‌اند از:

 • اصطلاحا اسناد رسمی، قادر به اعتباربخشی اختیاری معاملات خواهند بود.
 • در یک شبکه نودهای با هویت منحصر به فرد می‌توانند از طریق رابط‌ها با سایر نودها و حتی صاحب نود، ارتباط برقرار کنند. تمامی ایالات مرتبط (دارای پیشینه یا مربوط به عصر حال) در بخش خزانه مربوط به خود قرار داده شده‌اند. این اساسا شامل داده‌های مبادله، پیوست‌ها و بخش‌های نظارت جریان می‌شود.
 • یک پایگاه داده بومی H2 بر پایه Java SQL در حال حاضر برای پشتیبانی داده نود، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پیوستگی داده سایر سیستم‌های پایگاه داده توسط SQL به انجام می‌رسد.
 • کوردا بر پایه تکنولوژی ماشین مجازی JAVA بنا شده است. کار کردن با کوردا به لطف تکنولوژی سازگار با JVM، بسیار آسان است.
 • ارتباط بین نودها و سرویس‌ها توسط Apache ActiveMQ Message Broker مدیریت می‌شود.
 • دسترسی به نودها توسط HTTP ادراک می‌شود. بنابراین موجب فراهم شدن یکپارچگی و ارتباط بین برنامه‌های تحت وب می‌شود.

کوردا یک پایگاه داده غیرمتمرکز با قابلیت اجرایی داخلی بالاست

کوردا بلاک چین اقتصاد دفتر کل توزیع شده آمازون قرارداد هوشمند فریم‌ورک کوردا R3 چیست و چه کاربردی برای شرکت‌های بلاک چینی دارد؟

به طور اساسی کوردا چیزی بیشتر از یک پایگاه داده پیچیده همراه با حقوق قانونی دسترسی نیست. اما بر خلاف اوراکل (Oracle)، هسته مرکزی کوردا توسط زبان برنامه نویسی Kotlin نوشته شده و به همین دلیل سازگار با ماشین مجازی Java یا JVM است.

Kotlin بیشتر از سایر زبان‌های مرتبط برنامه نویسی جدید، برای یادگیری آسان بوده و تحت عنوان “Better Java” برای کاربردهای صنعتی توسعه یافته است.

با این زبان برنامه نویسی، توسعه دهندگان می‌توانند تنها پس از چند دقیقه معرفی، و تنها یک هفته کار کردن با Kotlin، حرفی برای گفتن در این زمینه داشته و خلاقانه و بدون تکیه به دیگران کار کنند. Kotlin توسط JetBrains، یک کمپانی چند ملیتی واقع در پراگ ابداع شده و توسط این کمپانی، از نظر بازرگانی حمایت می‌شود.

با کوردا می‌توان قراردادهای دیجیتال را بدون نیاز به هیچ مکانیزم گواه اثبات سهام یا گواه اثبات کاری، به صورت شفاف یا ترنسپرنت و با امنیت، طرح‌ریزی کرد.

هر یک از مشارکت کنندگان در قرارداد یک امضا برای فعال‌سازی و امضای قراردادها، دریافت خواهد کرد. بخش امن و جدایی همانند یک گاوصندوق – خزانه وجود دارد که تمامی این قراردادها در آن ذخیره می‌شوند. تنها افراد مجاز، قادر به دسترسی به این خزانه خواهند بود.

R3 کوردا با ثبات در بخش مالی بنیان‌گذاری شده است

R3 کوردا کامل‌ترین جایگزین برای تمام چیزهایی است که قبلا بر روی کاغذ بودند و به زحمت با دست امضا می‌شدند. نمایش دیجیتال (کاغذ) قراردادها با توابع و عملکردهای افزوده و ارتباطات آسان بین شبکه‌ای توسط پلتفرم کوردا R3 به حتم با گذر زمان کهنه نخواهند شد.

همچنین Commerzbank خبر انجام اولین مبادله اختصاصی خود بر روی شبکه کوردا را در مطبوعات اعلام کرد. در پروژه‌های آینده، امکاناتی برای مسترکارت (Mastercard) بر روی پلتفرم کوردا برنامه ریزی شده است.


۵۴۳۲۱

امتیاز کاربران


منبع آموزش ” میهن بلاک چین ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید