آموزش

در صورت کنار کشیدن ماینر های بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

رکود این مدت اخیر بازار ارز دیجیتال خطر کاهش بیشتر قیمت بیت کوین را افزایش داده است در حالی که این ارز تلاش برای بهبود از سطوح مقاومت کلیدی خود را دارد. کاهش قیمت احتمال وقوع رویداد کنار کشیدن ماینر های بیت کوین را افزایش می دهد که گفته می شود. موضوعی که بسیاری کاهش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ را به آن نسبت دادند.

در اواخر سال گذشته قیمت بیت کوین به حدود ۶۰۰۰ دلار سقوط کرد و سپس ۳ ماه بعدی در محدوده بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰  ثابت بود. سقوط پس از آن به ۳۰۰۰ دلار در طول تنها یک ماه اتفاق افتاد.

چرا کنار کشیدن ماینر های بیت کوین باید اتفاق بیفتد؟

کنار کشیدن ماینر های بیت کوین زمانی در بازار بیت کوین اتفاق می افتد که ماینینگ دیگر سوددهی نداشته باشد. هنگامی که سوددهی کم می شود، ماینرها ذخایر بیت کوین خود را می فروشند و با کنار کشیدن به بدتر شدن احساسات بازار واکنش نشان می دهند. اگر ماینر ها شروع به فروش ذخایر خود بکنند یک فشار فروش قابل توجه ایجاد می کنند. این قبیل فشار ها یک محیط سخت برای حفظ شتاب حرکتی ارز های دیجیتال اصلی مانند بیت کوین ایجاد می کنند.

بعید به نظر می رسد که شرکت ها و مراکز بزرگ ماینینگ به علت رکود کوتاه مدت قیمت کنار بکشند زیرا آنها قرارداد های بلند مدت با تولید کنندگان برق دارند. همچنین آنها سرمایه بیشتری دارند تا بی ثباتی طولانی مدت را تحمل کنند.

با این حال کنار کشیدن کوتاه مدت در میان شرکت های ماینینگ کوچک تر محتمل است. اگر شرکت های اصلی ماینینگ یکی پس از دیگری بسته شوند باعث می شود یک هزارتوی مرگ شکل بگیرد که در آن هش ریت شبکه بیت کوین به نزدیک صفر سقوط کند.

هرچند همانطور که آندرس آنتونوپولوس محقق ارز دیجیتال و اوراق بهادار در گذشته گفته است، احتمال وقوع یک هزارتوی مرگ یا یک کاهش ناگهانی نزدیک به صفر در هش ریت شبکه بیت کوین محتمل نیست زیرا ماینر ها با استراتژی ها و چشم اندازهای بلند مدت فعالیت می کنند. او توضیح داد: بخشی از علت اینکه این امر اتفاق نمی افتد به دلیل این است که ماینر های بیت کوین بیشتر یک چشم انداز بلند مدت دارند.

از این رو هنگامی که مانند اواخر سال ۲۰۱۸ کنار کشیدن ماینر های بیت کوین برای کوتاه مدت اتفاق بیافتد، بازار خود را در ۶ ماه تا یک سال بهبود خواهد بخشید. در حال حاضر زود است که پیشبینی کنیم که آیا کنار کشیدن ماینر ها در پایان سال اتفاق خواهد افتاد یا نه. هر چند اگر احساسات منفی پیرامون بازار به ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۰ نیز کشیده شود، کنار رفتنی مانند دسامبر ۲۰۱۸ در ماه های آینده اتفاق می افتد.

اهداف خرسی برای بیت کوین

قبل از هفته گذشته و زمانی که قیمت بیت کوین در یک روند نزولی و پس از افزایش مختصر قیمت به ۱۰۶۰۰ دلار  در ۲۶ اکتبر بود، بسیاری از تحلیلگران تکنیکال پیش بینی کردند که قیمت آن به محدوده ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار سقوط خواهد کرد.

برای مثال اریک تایز تریدر کریپتپو در هفته گذشته گفت که یک اندیکاتور خرسی کلیدی روشن شده است و بیت کوین در آینده نزدیک یک افت دیگر تجربه خواهد کرد. به دنبال یک حرکت قیمتی بی حاصل در حدود دو هفته، که در آن بیت کوین نوسانات شدیدی داشت تایز پس از آنکه در توئیتی در اول دسامبر گقته بود که چشم انداز بیت کوین وسیع نیست گفت که بیت کوین برای یک بهبود قیمتی آماده می شود. تحلیلگران تاکید کردند که ساختار کنونی به طور بالقوه برای گاوها قابل توجه است، هرچند سناریوی بازگشت مجدد بیت کوین به سطوح مقاومت بالا را رد نکردند.

DonAlt یک تریدر ارز دیجیتال گفت که هرچند برای گفتن اینکه بیت کوین در مسیر بهبودی کامل قرار دارد زود است اما بیت کوین باید سطوح مقاومت چارچوب زمانی بالاتر را اصلاح کند تا یک حرکت صعودی معنی دار داشته باشد.

سطوح مقاومت بالاتر برای بیت کوین بین ۷۶۰۰ دلار تا ۸۵۰۰ دلار است و طبق گفته DonAlt عبور بیت کوین از این سطوح در کوتاه مدت نشان از یک حرکت گاوی خواهد داشت. او گفت: اکنون که هیجانات فروکش کرده حرکت گاوی به سرعت از بین رفت. این یک حرکت معکوس خرسی بعد از کاهش شدید احساسات است.

شرکت های بزرگ ماینینگ دوران سختی دارند

قیمت سر به سر ماینینگ بیت کوین حدود ۴۱۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار تخمین زده می شود. بنا به گفته Miner Hut8، یک غول ماینینگ مستقر درکانادا، شرکت بیت کوین را با هزینه ۴۳۰۰ دلار در طول ۳ ماهه سوم ماین کرده است. این کمپانی گفت:

درآمد ۲۶/۷ میلیون دلار؛ حاشیه سود ماینینگ ۵۸ درصد و سود پس از بهره و مالیات ۱۴/۷ میلیون دلار. ۱۹۶۵ بیت کوین با هزینه هر بیت کوین ۴۳۰۰ دلار ماین کرده است که شامل هزینه برق، کارمزد استخر ماینینگ و سایر هزینه های تولید می شود.

با این حال Ceteris Paribus محقق ارز دیجیتال خاطرنشان کرد که هزینه ماینینگ محاسبه شده توسط Miner Hut8 “استهلاک، هزینه ها و هزینه های خالص مالی” را از قلم انداخته است که با آنها هزینه واقعی ماینینگ ۷۱۰۰ دلار می شود. این محقق افزود:

در کوتاه مدت اگر قیمت به زیر ۷۱۰۰ برسد آنها عملیات ماینینگ را همین گونه که هست نگه می دارند زیرا هزینه های اجرایی و تجهیزات ماینینگ یک هزینه شناور هستند. اما در بلند مدت نمیتوانید بگویید که با کمتر از ۵۰۰۰ دلار سوددهی دارند. آنها باید تجهیزات را جایگزین کرده، به کارمندان حقوق دهند، هزینه های مالی و دیگر هزینه ها نیز هستند.

کاهش قیمت بیت کوین و افزایش سختی ماینینگ تائیر منفی روی حاشیه سود Hut8 و همچنین سایر شرکتهای بزرگ ماینینگ داشته است. به دلیل ذخایر بزرگ بیت کوین و ذخایر نقدی، تسهیلات بزرگ ماینینگ در معرض خطر قرار ندارند که مجبور شوند عملیات خود را برای مقابله با کاهش قیمت بیت کوین کاهش دهند.

با این وجود اکوسیستم سخت در حال توسعه قبل از ماینر ها به شرکت های کوچک تر صدمه می زند، به خصوص اگر بیت کوین به زیر ۶۰۰۰ دار سقوط کند زیرا این محدوده قیمتی برای بیشتر تولید کنندگان زیر نقطه سر به سر است.

هاوینگ تاثیر فوری نخواهد داشت

یکی از رویدادهای بسیار مورد انتظار سال ۲۰۲۰، هاوینگ پاداش بلاک بیت کوین در ماه مه(اردیبهشت ۹۹) است. این مکانیسم که هر چهار سال یک بار شروع به کار می کند و دریافتی ماینرها از بلاک های ماینینگ حاوی تراکنش های بیت کوین را به نصف کاهش می دهد. همچنین با نزدیک شدن شبکه به عرضه ثابت ۲۱ میلیون بیت کوین، نرخ تولید بیت کوین جدید نیز کاهش می یابد.

از سال ۲۰۱۸ از هاوینگ به عنوان عامل اصلی حرکت طولانی بیت کوین صحبت شده است. به عنوان یک دارایی کمیاب هر رویدادی که باعث کاهش عرضه ارز دیجیتال شود از نظر تئوری بر روند قیمت آن تأثیر می گذارد. با این حال سرمایه گذاران مشهور گفته اند که احتمالاً هاوینگ هیچ تاثیری فوری بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت.

اگر هاوینگ بدون تحمیل تأثیر مثبت بر قیمت بیت کوین اتفاق بیفتد، فشار مضاعفی به ماینر ها وارد می شود تا برای کاهش هزینه ها زیرساخت های بهتر و تجهیزات کارآمدتری را به کار گیرند.

در طول تاریخ هاوینگ منجر به حرکت بزرگی برای بیت کوین تا یک یا دو سال پس از این رویداد نشده است، احتمالا به این دلیل که قیمت خوبی قبل از وقوع این رویداد دارد. به این ترتیب این امکان وجود دارد که با وجود افت قیمتی قابل توجه از اواسط سال ۲۰۱۹، سرمایه گذاری ماینرهای کوچک منجر به آزمایش سطح حمایت پایین تر بیت کوین در منطقه ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار شود و در اوایل سال ۲۰۲۰ احساسات منفی را در اطراف بازار ارز دیجیتال ایجاد کند.

روند قیمتی کنونی بیت کوین

طبق فاندامنتال ها، بیت کوین در محدوده های کلیدی از قبیل فعالیت کاربر، ارزش تراکنش ها به دلار و هش ریت قوی باقی می ماند. داده های روی زنجیره ای رسمی از Blockchain.com نشان می دهد که در کمتر از ۱۲ ماه، تعداد آدرسهای منحصر به فرد استفاده شده از ۳۱۰۰۰۰ در ژانویه ۲۰۱۹ به نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ افزایش یافته است. هش ریت نیز از ۴۱ اگزاهش در ماه ژانویه به ۹۲ اگزاهش و بیش از دو برابر در مدت مشابه افزایش یافته است.

ماینر در صورت کنار کشیدن ماینر های بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در صورت کنار کشیدن ماینر های بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟

با توجه به فاندامنتال ها تیموتی پیترسن سرمایه گذار بیت کوین گفت که حباب ۲۰۱۹ بیت کوین احتمالا تا دو هفته افزایش می یابد و تا پایان سال نقطه بالقوه محلی را نشان می دهد. از این رو اگر بیت کوین در هفته های آتی فروش شدیدی داشته باشد، محتمل ترین علت سقوط کنار کشیدن شرکت های ماینینگ کوچکتر خواهد بود. کنار کشیدن از ماینینگ توسط بسیاری از سرمایه گذاران نیز به عنوان یک نکته مثبت برای بازیابی میان مدت و بلند مدت دیده می شود زیرا اغلب نشانگر پایان بازار خرسی و شروع مرحله انباشت است.


۵۴۳۲۱

امتیاز ۵ از ۲ رای
منبع آموزش ” میهن بلاک چین ”

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید