آموزش

تلفیق بلاکچین و دنیای گیمینگ؛ انقلابی عظیم در صنعت بازی و سرگرمی!!

فناوری بلاک چین (Blockchain) به سرعت در حال پیشرفت است و هر روزه بر زندگی افراد بیشتر و بیشتری تاثیر می گذارد. اگرچه این فناوری بیشتر در ارز های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد اما در طیف عظیمی از صنایع دیگر نیز به نوآوری و ارائه راه حل می پردازد. از جمله این صنایع می توان به مراقبت های سلامتی، زنجیره تامین، اینترنت اشیا و غیره اشاره کرد. آیا می دانستید که فناوری بلاک چین در حال ایجاد تغییر و تحول در صنعت بازی نیز می باشد؟

صنعت بازی امروز

امروزه اکثریت بازی های آنلاین از یک مدل متمرکز تبعیت می کنند و توسط مقامات خاصی مدیریت می شوند. داده هایی مانند اطلاعات اکانت (account) و سابقه سرور، همگی در کنترل مدیران آن پلتفرم (platform) خاص هستند. از آنجا که پایگاه داده در کنترل شرکت خاصی است، افراد بازی کننده دارای مالکیت واقعی نسبت به اکانت ها و اطلاعات خود نیستند. این سیستم ها با خطرات و آسیب پذیری های زیادی مانند مسائل فنی، نفوذ هکر ها، بسته شدن و تحریم نابجای اکانت ها، عدم شفافیت و غیره مواجه هستند. به عبارت دیگر، امروزه در صنعت بازی قدرت در دست شرکت هاست. خوشبختانه فناوری بلاک چین می تواند به حذف کردن و یا کاهش بسیاری از این مشکلات بپردازد.

فناوری بلاک چین چگونه کار می کند؟ 

فناوری بلاک چین تلفیق بلاکچین و دنیای گیمینگ؛ انقلابی عظیم در صنعت بازی و سرگرمی!! تلفیق بلاکچین و دنیای گیمینگ؛ انقلابی عظیم در صنعت بازی و سرگرمی!!

فناوری بلاک چین به عنوان یک پایگاه داده توزیع شده می تواند به تایید و ایمن سازی همه داده های دیجیتال بپردازد. این فناوری قدرت را از شرکت ها می گیرد و آن را در اختیار بازی کنندگان قرار می دهد. با استفاده از فناوری بلاک چین، هر فردی کنترل اکانت و دارایی های دیجیتال خود را در اختیار دارد و در هر زمانی می تواند به ترید (trade) آن دارایی ها بپردازد. روش های زیادی برای توسعه و ایجاد یک بازی مبتنی بر بلاک چین وجود دارد.

چگونه فناوری بلاک چین ممکن است جهان بازی را تحت تاثیر قرار دهد؟

در اینجا به معرفی تعدادی از رایج ترین شیوه هایی پرداخته می شود که بلاک چین ممکن است بر صنعت بازی تاثیر بگذارد.

مالکیت واقعی

همچنان که بیان شد، بازی های مبتنی بر بلاک چین به بازی کنندگان اجازه می دهند که مالکیت دائمی و کنترل کامل به نسبت دارایی های موجود در بازی های خود داشته باشند. معمولا هر دارایی توسط یک توکن منحصر به فرد مانند توکن های ERC-721 ارائه داده می شوند. این دارایی ها ممکن است کارت ها، تجهیزات و یا چیز های دیگری باشند. صرف نظر از نوع دارایی، همه آنها را می توان به توکن های (tokens) بلاک چینی مرتبط کرد.

یک بازار غیر متمرکز

شرکت های بازی دارای قدرت دستکاری بازی ها و تغییر سیاست ها می باشند. آنها ممکن است تصمیم به غیر قابل ترید بودن تعدادی از دارایی ها بگیرند. اما از طرف دیگر، بازی هایی که مبتنی بر فناوری بلاک چین می باشند، نوعی بازار غیر متمرکز ایجاد می کنند. این باعث عدم نیاز به اعتماد در بین بازی کنندگان می شود و نوعی مقاومت در برابر سانسور را نیز ایجاد می کند. همه بازی کنندگان می توانند آزادانه به خرید و فروش و معامله دارایی های خود به صورت همتا به همتا بپردازند.

ساده و موثر کردن پرداختی ها

بلاک چین و قرارداد های هوشمند می توانند کارمزد ها را کاهش دهند و تراکنش های مالی را سرعت بخشند. آنها می توانند همه انواع پرداخت را تسهیل ببخشند و نه تنها امکان معامله بین بازی کنندگان را فراهم کنند، بلکه این امکان را بین بازی کنندگان و توسعه دهندگان نیز فراهم کنند.

جهان متنوع بازی

با مرتبط کردن داده ها و گزینه های بازی به توکن های بلاک چین، بازی کنندگان قادر به معامله دارایی ها بین بازی های مختلف خواهند بود. این به بازی کنندگان اجازه می دهد که در حالی که بازی های مختلف را تجربه می کنند، به بازیابی دارایی های دیجیتال خود بپردازند.

از آنجا که گزینه های بازی توسط توکن های دیجیتال ارائه داده می شوند، افراد بازی کننده می توانند به ترید این توکن ها در بازار های دیگر بازی که بر روی همان بلاک چین میزبانی می شوند، بپردازند.

بازی عادلانه

فناوری بلاک چین ایجاد سرور های بازی متن باز، توزیع شده و شفاف را ممکن می کند. در این حالت، قوانین و اصول بازی تنها در صورتی می تواند تغییر کند که اکثریت اعضای جامعه آن بازی خاص با آن موافق باشند. علاوه بر این، ماهیت توزیع شده بلاک چین از نفوذ هکر ها و کلاه برداران جلوگیری می کند.

بازی بدون محدودیت

زمانی که بازی بر روی یک سرور متمرکز باشد، توسعه دهنده ها می توانند آن را رها کرده و به تعطیلی بکشانند. با استفاده از بلاک چین، حتی اگر توسعه دهنده ها هم بروند، افراد می توانند به بازی کردن خود ادامه دهند. تا زمانی که شبکه بلاک چین موجود باشد، این قبیل بازی ها هم به حیات خود ادامه می دهند. در بعضی موارد، توسعه دهندگان جدید به بهبود پروژه می پردازند و در فضای بلاک چین چنین چیزی کاملا امکان پذیر است.

محدودیت ها

اگرچه فناوری بلاک چین رویکرد کاملا جدیدی را برای صنعت بازی به ارمغان می آورد اما این فناوری هنوز هم با چالش های برجسته ای مواجه است. از جمله این چالش ها می توان به مشکل مقیاس پذیری، فقدان پذیرش گسترده، سادگی بسیاری از بازی های بلاک چینی در مقایسه با بازی های متمرکز، موانع ورود مانند جمع آوری وجوه برای شروع، توان رقابتی کمتر بازی های بلاک چینی در مقایسه با بازی متمرکز و غیره اشاره کرد. خوشبختانه راه حل هایی برای این مشکلات پیشنهاد داده شده است، مثلا برای مشکل مقیاس پذیری، راه حل هایی مانند شبکه لایتنینگ (lightning network) و راه حل های لایه دوم پیشنهاد شده است.

مثال هایی از بازی های بلاک چینی 

فناوری بلاک چین تلفیق بلاکچین و دنیای گیمینگ؛ انقلابی عظیم در صنعت بازی و سرگرمی!! تلفیق بلاکچین و دنیای گیمینگ؛ انقلابی عظیم در صنعت بازی و سرگرمی!!

بازی های مبتنی بر فناوری بلاک چین، هنوز در مقایسه با صنعت بازی سنتی نسبتا کوچک هستند. اما با این وجود، بازی های زیادی بر بالای شبکه های بلاک چینی ساخته شده است. اکثر برنامه های غیر متمرکز و پلتفرم های بازی بر روی بلاک چین اتریوم (Ethereum) راه اندازی شده اند. اما پروژه های دیگری نیز بر روی شبکه های دیگری مانند ایاس (EOS) و ترون (TRON) توسعه یافته اند. Decentraland، Cryptokitties، gods Unchaine و غیره تعدادی از این بازی های بلاک چینی هستند.

کلام پایانی

واضح است که فناوری بلاک چین پتانسیل عظیمی برای استفاده در صنعت بازی دارد. بلاک چین مخصوصا در زمینه هایی مانند تمرکز زدایی، شفافیت و عملکرد میان اجزا می تواند برای این صنعت بسیار مثمر ثمر واقع شود. اگر توسعه دهندگان بتوانند محدودیت ها و مشکلات را برطرف کنند، بلاک چین احتمالا بهتر می تواند صنعت بازی را متحول کند و یقینا آزادی بیشتری را برای افراد بازی کننده به ارمغان خواهد آورد.

نظر شما چیست؟ آیا بلاک چین قابلیت تغییر صنعت بازی را دارد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.


۵۴۳۲۱

امتیاز ۵ از ۱ رای


منبع آموزش ” میهن بلاک چین ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید