آموزش

برچسب زمانی (Timestamp) در شبکه بلاکچین چیست ؟ + ویدیو

برچسب زمانی (timestamp) در واقع ترتیب زمانی بلاک ها در بلاکچین را نشان می دهد و بر حسب ساعت UTC یا Unix Time است. در واقع برچسب زمانی، زمان و نوع اتفاق در بلاک چین را نشان می‌دهد. اما عملکرد برچسب زمانی تنها مشخص کردن زمان بلاک نیست بلکه تغییرات هش ریت را نشان می دهد و همچنین از بلاکچین در برابر عوامل مخرب و دستکاری توسط آنها محافظت می کند و نقش امنیتی را در شبکه بلاکچین ایفا می کند. برای آشنایی بیشتر با برچسب زمانی می توانید ویدیو زیر را مشاهده کنید:

 

شرایط یک برچسب زمانی معتبر بدین صورت است: بیشتر از میانگین برچسب های زمانی ۱۱ بلاک قبلی و کمتر از زمان تنظیم شده در شبکه به علاوه ۲ ساعت اضافی باشد. زمان تنظیم شده در شبکه را نیز برچسب های زمانی نودها مشخص می‌کند. در نتیجه دقیق نیستند و نیازی هم به این مورد نیست. برچسب های زمانی اختلاف یک الی دو ساعته دارند. هنگامی که یک نود به نود دیگری متصل می‌شود، برچسب زمانی آن را می‌خواند و اختلاف زمانی خود را بر حسب زمان UTC تنظیم می‌کند. در نتیجه زمان تنظیم شده کل شبکه همان ساعت فعلی بر حسب UTC به علاوه اختلاف زمانی نودها است. این اختلاف هرگز بیشتر از ۷۰ دقیقه نسبت به زمان مرجع یا همان UTC نیست.

هدف از برچسب زمانی چیست؟

شاید اینطور به نظر برسد که زمان، عامل مهمی در شبکه بیت کوین نیست، زیرا بلاک ها ترتیب مشخصی دارند و مرجع هر بلاک، هش ریت بلاک قبلی است. بلاک های بیت کوین هم چنین شامل تراکنش ها، درخت مرکل منتهی به هدر بلاک و هش بلاک است که برای گواه اثبات کار مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نگاه اول به نظر می‌رسد این عوامل برای تراکنش ها و سیستم اجماع شبکه کافی باشد. هرچند مساله تنظیم سختی شبکه نیز نقش مهمی دارد. اگر ماینرهای زیادی در شبکه حضور داشته باشند زمان استخراج بلاک کاهش می‌یابد و اگر ماینرهای زیادی از شبکه خارج شوند زمان استخراج بلاک به شدت زیاد می‌شود و شبکه ناپایدار می‌شود. به منظور برطرف کردن این مشکل، هر دو هفته یکبار، سختی شبکه مجددا تنظیم می‌شود تا مدت زمان استخراج بلاک بر روی ۱۰ دقیقه ثابت بماند. به منظور تثبیت زمان ده دقیقه ای، مفهوم و عامل زمان به بلاک چین وارد شده و بخشی از سیستم اجماع می‌شود. در نتیجه، بلاک ها باید دارای برچسب زمانی باشند و از اینرو می‌توان شبکه بیت کوین را به عنوان اولین ساعت الکترونیکی توزیع شده در جهان در نظر گرفت. دلیل استفاده از برچسب زمانی بیت کوین عبارتند از:

  • محاسبه سختی شبکه
  • انجام تراکنش های تایم لاک ( شرایطی برای تراکنش که فقط در زمان یا بلاک مشخصی از بلاک چین پردازش شود.)

اولین دلیل استفاده از برچسب زمانی، تعیین سختی شبکه و هم چنین شناسایی تغییرات هش ریت بلاک است. اگر برچسب زمانی وجود نداشته باشد نودها نمی‌توانند متوجه سختی شبکه شوند زیرا نمی‌دانند استخراج بلاک های قبلی چه مقدار طول کشیده است. ماینرها می‌توانند برچسب زمانی را دستکاری کرده و تغییر دهند اما نودها، برچسب های زمانی که خارج از محدوده قابل قبول باشد را رد می‌کنند.

تنظیم زمان شبکه به صورت غیرمتمرکز و با همگام سازی با سایر نودها صورت می‌گیرد. یک نود، برچسب زمانی تمام نودهای همتای خود را بر حسب زمان UTC از آنها دریافت می‌کند و اگر در محدوده ۷۰ دقیقه ای اشاره شده باشد، میانگین زمان شبکه از تمام برچسب های زمانی نودها محاسبه خواهد شد.

به همین دلیل است که برچسب زمانی در شبکه بلاکچین از اهمیت بالایی برخوردار است و در واقع مجموعی از این المان ها در الگوریتم شبکه بیت کوین اجماع را به وجود آورده اند.


۵۴۳۲۱

امتیاز کاربران

منبع میهن بلاکچین
منبع آموزش ” میهن بلاک چین ”

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید