آموزشدنیای ارز دیجیتال

Ethereum اتریوم

Ethereum اتریوم یا ETH چیست؟

وب‌سایت رسمی اتریوم آن را اینگونه تعریف می‌کند:

Ethereum اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که قراردادهای هوشمند را اجرا می‌کند: هیچ‌گونه احتمال از کارافتادگی، سانسور، تقلب یا دخالت افراد شخص ثالث برای برنامه‌هایی که روی اتریوم اجرا می‌شوند، وجود ندارد.

در ساده ترین جمله، اتریوم یک پلتفرم آزاد مبتنی بر فناوری بلاک چین است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا برنامه ها و توسعه اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز خود را روی آن پیاده سازی کنند. در واقع ارز دیجیتال یکی از صدها کاربردی است که امروزه از فناوری بلاک چین استفاده می‌کند. با آنکه فناوری بلاک‌چین بیشتر به واسطه بیت کوین شناخته می‌شود اما کاربردها و قابلیت های بسیاری دارد این برنامه‌ها تحت کنترل و نظارت هیچ سازمان و نهادی نخواهند بود و تراکنش‌ها و معاملات روی Ethereum به صورت کاملا مستقل از بانک‌ها یا نهادهای دیگر پولی انجام می‌شوند. با آنکه فناوری بلاک‌چین بیشتر به واسطه بیت کوین شناخته می‌شود اما کاربردها و قابلیت های بسیاری دارد که از دایره ارزهای دیجیتال بسیار فراتر می‌رود. ارز دیجیتال این شبکه هم اتر نام دارد و واحد اختصاری آن ETH است.

تا چندی پیش، نوشتن اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی مستلزم پیشینه‌ای پیچیده از کدزنی، رمزنگاری و ریاضیات همراه با منابع قابل توجه بود. ولی اکنون اوضاع تغییر کرده است. اپلیکیشن‌هایی که قبلا قابل تصور نبودند، از رای‌گیری دیجیتال و ثبت دیجیتالی مالکیت املاک گرفته تا اعمال قوانین و تجارت، همگی در حال توسعه و اجرا با سرعت هر چه بیشتر بر روی این پلتفرم هستند.

Ethereum ethereum Ethereum اتریوم La Blockchain Ethereum 1000x675

هر کسی قادر است با استفاده از اتریوم برنامه غیرمتمرکز خود را توسعه دهد. همچنین توسعه دهندگان می‌توانند بدون نیاز به ساخت بلاک چین جدید، با استفاده از اتریوم برای برنامه‌های خود ارز دیجیتال مستقل بسازند که به آن‌ها توکن می‌گویند. در واقع توکن، ارز برنامه‌های غیرمتمرکزی هستند که خودشان بلاک چین خصوصی ندارند و از بلاک چین های دیگر مثل اتریوم استفاده می‌کنند. کل نظام اتریوم توسط یک سیستم که اصطلاحا نود یا گره نام دارد پشتیبانی می شود. این نودها یا گره ها در واقع داوطلبان و شرکت کنندگان در شبکه هستند که کل بلاک چین اتریوم را در سیستم خود ذخیره کرده اند و به طور کامل تمام قوانین مورد توافق شبکه را رعایت کرده و به اجرا درمی آورند، درستی و امنیت شبکه را حفظ کرده و در ازی آن پاداش دریافت می کنند.

تا قبل از پیدایش اتریوم، برنامه‌نویسان بلاک چین برای ساخت ارز دیجیتال خود از ابتدا مجبور به ساخت یک بلاک چین جداگانه بودند اما امروزه بلاک چین اتریوم میزبان هزاران هزار توکن است.

تیم اتریوم دلیل ساخت این شبکه را اینگونه عنوان می‌کنند:

اتریوم ایجاد شد تا ما برای انجام کارهایمان به هیچ بانک، شرکت و نهاد دیگری به جز خودمان نیاز نداشته باشیم.

هدف اتریوم تبدیل شدن به یک کامپیوتر جهانی است. یک کامپیوتر برای همه کارها

چه کسی اتریوم را ساخته است؟

ویتالیک بوترین ethereum Ethereum اتریوم Vitalik

در اواخر سال ۲۰۱۳، ویتالیک بوترین ایده خود را در قالب یک وایت پیپر، که آن را به چند نفر از دوستانش فرستاده بود، اعلام کرد. سپس آن را برای افراد بیشتری ارسال کرد. در نتیجه در حدود ۳۰ نفر در جریان ایده ویتالیک قرار گرفتند. وی منتظر بررسی های انتقادی و نقطه نظرات افراد در مورد اشتباهات ایده خود بود. اما هرگز این اتفاق رخ نداد.

این پروژه در ژانویه سال ۲۰۱۴ رسما عمومی شد. تیم اصلی این پروژه شامل ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دیلوریو،  چارلز هاسکینسون، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین، اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی نیز معرفی کرد. چند ماه بعد تیم تصمیم گرفت که برای ایجاد سرمایه جهت توسعه پروژه خود از توکن بومی شبکه اتریوم استفاده کند.


آیا اتریوم یک ارز رمزنگاری است؟


در تعریف باید گفت که اتریوم یک پلتفرم نرم افزاری است، با هدف فعالیت به عنوان یک اینترنت غیرمتمرکز و همچنین یک اَپ استور غیرمتمرکز. سیستمی مانند این نیاز به ارزی جهت پرداخت برای منابع و برنامه های مورد نیاز جهت انجام پروژه ها و برنامه های کاربردی دارد. اینجاست که اتر وارد می شود.

اتر یک دارایی دیجیتال است و به شخص ثالثی برای پردازش پرداخت نیاز ندارد. با این حال اتر نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال استفاده می شود، بلکه مانند “سوخت” برای برنامه های غیر متمرکز داخل شبکه عمل می کند. اگر کاربری بخواهد چیزی را در برنامه های کاربردی اتریوم تغییر دهد، باید کارمزد تراکنش را پرداخت کند تا شبکه بتواند فرایند را تغییر دهد.

کارمزد تراکنش به طور خودکار بر اساس مقدار به اصطلاح “گاز” مورد نیاز محاسبه می شود. مقدار سوخت مورد نیاز بر اساس مقدار قدرت محاسباتی مورد نیاز و مدت زمان لازم برای اجرای آن محاسبه می شود.


آیا اتریوم مشابه بیت‌کوین است؟


اتریوم و بیت کوین ethereum Ethereum اتریوم BTC ETH 5

از آنجا که اتریوم از نظر میزان ارزش بازار در جایگاه دوم ، پس از بیتکوین قرار دارد، برخی دست به مقایسه میان این دو زده اند. اتریوم همانند بیت‌کوین، یک شبکه توزیع شده عمومی بر پایه بلاک‌چین است ولی بین این دو تفاوت‌های فنی اساسی وجود دارد. مهم‌ترین تمایز بین بیت‌کوین و اتریوم که باید ذکر شود، کاربرد و توانایی است. بیت‌کوین فقط یک اپلیکیشن خاص از بلاک‌چین را عرضه می‌کند، یک سیستم مالی دیجیتال نقطه به نقطه که اجازه پرداخت‌های آنلاین با بیت‌کوین را فراهم می‌کند. بلاک‌چین بیت‌کوین برای ردیابی مالکیت ارز دیجیتال استفاده می‌شود، بلاک‌چین اتریوم روی اجرای کد نوشته شده هر اپلیکیشن توزیع شده‌ای تمرکز دارد.در بلاک‌چین اتریوم، به جای استخراج بیت‌کوین، استخراج کنندگان برای اتر کار می‌کنند، گونه ای از ارز دیجیتال که شبکه را بالا نگه می‌دارد. اتر به جز یک ارز دیجیتال قابل معامله، توسط توسعه‌دهندگان اپلیکیشن‌ها استفاده می‌شود تا در شبکه برای پرداخت هزینه تراکنش‌ها و خدمات استفاده شود.

بیت‌کوین اول از همه یک ارز دیجیتال است و ارز دیجیتال بودن تنها یک کاربرد خاص بلاک‌چین است. ولی به هیچ وجه تنها کاربرد بلاک‌چین نیست. اگر بخواهیم یک مثال قدیمی مشابه بزنیم، ایمیل یکی از کاربردهای اینترنت بود که البته به معروف شدنش کمک بسیاری کرد، ولی اینترنت کاربردهای دیگر زیادی هم دارد. بنابراین، بلاک‌چین بستری است که با قابلیت‌های خاصی که ارائه می‌کند، پتانسیل لازم برای ارائه پاره‌ای خدمات و فناوری‌ها را برای متخصصان فراهم می‌کند. ارزهای دیجیتال از جمله اتریوم یکی از این کارکردها هستند.

چه برنامه هایی بر روی اتریوم توسعه یافته است؟

اتریوم این پتانسیل را دارد که حتی افرادی که پیش زمینه فنی ندارند بتوانند برنامه های غیر متمرکز را باز کنند. اگر این اتفاق بیافتد، می تواند یک جهش انقلابی برای فناوری بلاک چین باشد که پذیرش عمومی آن را افزایش می دهد. در حال حاضر می توان به راحتی به شبکه از طریق مرورگر خود شبکه(Mist)، که یک رابط کاربر پسند و نیز یک کیف پول برای نگهداری و انجام مبادلات اتر را فراهم می کند، دسترسی پیدا کرد. مهمتر از همه بوسیله آن کاربران قادر هستند برنامه نویسی، مدیریت و گسترش قراردادهای هوشمند را انجام دهند. علاوه بر این، از طریق یک فرمت متاماسک(MetaMask) از گوگل کروم و فایرفاکس می توان به شبکه اتریوم دسترسی داشت.

پلتفرم اتریوم این پتانسیل را دارد تا بسیاری از صنایعی را که در حال حاضر وابسته به یک قدرت مرکزی هستند، متحول کند. از جمله بیمه، موسسات مالی، املاک و غیره. در حال حاضر این پلتفرم برای ایجاد طیف وسیعی از برنامه های غیرمتمرکز از خدمات گرفته تا صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. در زیر به لیستی از مهم ترین این موارد اشاره می شود:

  •  گنوسیس(Gnosis): یک مکان تبادل غیرمتمرکز برای پیش بینی است که کاربران را قادر می سازد تا به فعالیت در هر زمینه ای از آب و هوا گرفته تا نتیجه انتخابات بپردازند.
  •  اترتویت(ETHerTweet): این برنامه عملکرد خود را از تویتر می گیرد و ارتباط کاربران را با یک پلتفرم بدون سانسور برقرار می کند.
  •  اتریا(ETHeria): این پلتفرم کاملا مشابه مینکرافت(Minecraft) است(یک بازی)، اما به طور کامل بر روی بلاک چین اتریوم قرار دارد.
  •  ویفاند(Weifund): یک پلتفرم باز برای کمپین های انتخاباتی که از قراردادهای هوشمند استفاده می کنند.
  •  یوپورت(Uport): با ایجاد یک شناسه کاربری منحصر به فرد برای کاربران این امکان را فراهم می کند تا کاربران قادر به جمع آوری اطلاعات، ورود به سیستم بدون رمز عبور، ثبت تراکنش های دیجیتالی و ارتباط با برنامه های اتریوم باشند.
  •  پروونانس(Provenance): این پروژه با هدف ایجاد یک چارچوب باز و قابل دسترس اطلاعاتی برای مصرف کنندگان، جهت تصمیم گیری آگاهانه در مورد خرید خود، ساخته شده است. این کار از طریق بررسی و ردیابی منشاء و تاریخچه محصولات انجام می شود.
  •  آگور(Augur):یک بستر متن باز برای پیش بینی و پیشگویی بازار است که در صورت درست بودن پیش بینی ها پاداش اهدا می شود.
  •  آلیس(Alice): یک پلتفرم که با هدف ایجاد شفافیت در سرمایه گذاری های اجتماعی و خیریه از طریق فناوری بلاک چین، ایجاد شده است.
  • بیتنیشن(Bitnation): اولین قلمرو مجازی جهان. یک قلمرو بلاک چینی. این قلمرو شامل بسیاری از توابع و روابط مربوط به یک کشور و قلمرو واقعی است. مانند بیمه، آموزش، کارت شناسایی، برنامه های سیاسی و دیپلماتیک مانند سفرا و پناهندگان و غیره و غیره.
  • اتلانس(ETHlance): یک پلتفرم مستقل برای انجام مبادله برای اتر با هر ارز دیگر.

چطور می توان اتریوم بدست آورد؟

استخراج اتریوم ethereum Ethereum اتریوم ethereum mining eth pos pow ethash

دو روش عمده برای داشتن اتریوم وجود دارد: خرید و استخراج اتریوم.

رایج ترین و شاید راحت ترین راه برای داشتن اتریوم، خرید آن از طریق صرافی ها است. برای انجام آن کافی است صرافی را پیدا کنید که از اتریوم پشتیبانی می کند و در کشور شما فعال است. در این صرافی یک حساب کاربری ایجاد کرده و سپس می توانید با استفاده از هر یک از حساب های بانکی یا حتی کارت بانکی خود اقدام به خرید اتریوم نمایید. سپس باید این اتریوم ها را در داخل یک کیف پول ذخیره کنید. این کیف پول می تواند در داخل خود صرافی، مرورگر بومی اتریوم Mist یا هر کدام از سرویس های تخصصی اتریوم باشند که این خدمات را ارائه می دهند.

پس از آن می توانید از اتر در مبادلات همتا به همتا شامل تبدیل آن به هر یک از ارزهای موجود از جمله بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری، استفاده کنید. این کار را می توان از طریق کیف پول های آنلاین یا شخصی انجام داد. مبادلات همتا به همتا بیشتر برای کاربران بیت کوین در دسترس است. با این حال به علت عرضه نامحدود توکن اتر، این ارز در اغلب صرافی ها پشتیبانی می شود.

راه دیگر بدست آوردن اتریوم استخراج آن است. استخراج اتریوم با استفاده از اثبات کار صورت می گیرد. به این ترتیب که استخراج کنندگان از قدرت محاسباتی سیستم خود برای حل یک معمای ریاضی پیچیده استفاده می کنند تا بتوانند یک بلاک را در شبکه بررسی و تایید کنند. استخراج کننده ای که موفق به حل این معمای ریاضی شود، یک پاداش برای هر بلاک دریافت می کند.

اتریوم Ethereum بر مبنای الگوریتم Ethash میباشد.

Ethereum اتریوم, اتریوم, ویتالیک بوترین, بلاک, ETH, دیجیتال, شبکه, استفاده, دارد, کوین, پلتفرم

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید