آموزشدنیای ارز دیجیتال

Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه

Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه

 

وقتی به تاریخ مبادلات در دنیا نگاه میکنیم متوجه تغییرات در روش مبادلات میشویم. زمانی کالا با کالا و بعد فلزات قیمتی و … .اما الان با یک رویکرد جدید در تاریخ مبادلات روبرو هستیم. ارزهای فیان ماننده دلار، یورو نیاز به پشتوانه های فسیلی ماننده نفت و طلا دارند و محدودیت جغرافیایی هر ارز میتواند شرایطی را در هر کشور ایجاد کند . اما حالا با این مشکل چگونه روبرو شویم ؟

ارزهای دیجیتال . شاید برایتان جالب باشد که کاربرد و ارزش آنها چیست و چگونه میتوان با آنها کار کرد. ارزهای دیجیتال پشتوانه خود را از طریق مبادلات فرد به فرد بدست می آورد . هرچه این ارز تقاضای بیشتر داشته باشد ارزش آن نیز بیشتر خواهد شد. یکی از پرکاربردترین این ارزها Bitcoin میباشد که در این مقاله قصد داریم درمورد آن توضیح دهیم.

Bitcoin در چند سال اخیر با نوسانات فراوان قیمت و اوج گرفتن های متوالی، نام خود را در سراسر دنیا بر سر زبانها انداخته است و افراد زیادی را به فکر و تحقیق واداشته تا بپرسند Bitcoin چیست؟ هر چند پاسخ کامل به این پرسش به سادگی امکان پذیر نیست اما در ابتدای این نوشته یک پاسخ ساده به شما می دهیم: Bitcoin یک نوع پول است؛ درست مانند طلا و نقره که سالها توسط انسانها برای تجارت استفاده می شدند که بعدها اسکناس و بعدتر حواله ها و تراکنش های بانکی جایگزین آنها شدند. تمام این ابزارها در برهه هایی از تاریخ نقش پول را در مبادلات انسانها داشته اند. Bitcoin نیز یک نوع پول و وسیله تجارت بر بستر اینترنت است و در این موضوع بیشتر به حواله ها و تراکنش های بانکی شبیه است. اما جهت آشنایی کامل با جزئیات Bitcoin و روش کار با این پول خارق العاده، به صورت کامل باید به بخشهای متنوع آن بپردازیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین(نام لاتین:Bitcoin؛نماد:BTC)، یک پول یا ارز دیجیتالی است که به صورت الکترونیکی توزیع و استفاده می شود. شبکه این ارز دیجیتال به صورت غیر متمرکز و کاربر به کاربر است. هیچ شخص یا نهادی این شبکه را کنترل نمی کند. ارز دیجیتال بیت کوین نمی تواند خارج از برنامه ریزی انجام شده، چاپ یا خلق شود و تعداد آن محدود است. فقط ۲۱ میلیون Bitcoin برای همیشه تولید می شود. تراکنش های شبکه Bitcoin، در یک لاگ عمومی با تکنولوژی بلاک چین(blockchain) ذخیره می شوند.

در اولین مقالاتی که در وب فارسی در مورد Bitcoin نوشته شد، Bitcoin آینده پولهای دیجیتال نامیده شد. اکنون به آن آینده در حال نزدیک شدن هستیم ولی باید یک گام فراتر گذاشته و Bitcoin را آینده پول بنامیم. در واقع Bitcoin و تکنولوژی پشت این پول و مزایای این تکنولوژی، شرایطی را به وجود آورده تا به این نتیجه برسیم که سیستم فعلی مالی و پولی دنیا که سالها بر اساس آن تبادلات مالی انجام شده، یک اشتباه و ناشی از ضعف و عدم وجود تکنولوژی های دیجیتال بوده است. پولِ آینده، Bitcoin یا چیزی شبیه به آن خواهد بود.

چه کسی بیت کوین را ساخته است؟

How is Bitcoin the interface? bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه Untxhcjfjitled

در ادامه ما داستان های برخی از افراد کلیدی که به عنوان بنیانگذار Bitcoin شناخته شده اند را بررسی می کنیم.

هال فینی

هال فینی برای توسعه یک مفهوم رمزنگاری قابل استفاده مجدد از مفهوم اثبات کار با فیلی زیمرن که خالق حریم خصوصی زیبا بود، همکاری کرد. فینی به عنوان یکی از اولین کسانی بود که پیشنهاد ساتوشی را در لیست طرفداران ارز دیجیتالی قبول کرد.

او پیشنهاد کرد اولین سکه ها را بفروشند و حتی اولین تراکنش بیتکوین را که به عنوان آزمایش از ساتوشی فرستاده شده بود را دریافت کرد. فینی اولین بنیانگذار قابل شناسایی Bitcoin باقی ماند زیرا او همچنان به کمک ساتوشی به اصلاح کد بیتکوین و بحث Bitcoin ادامه داد. علاوه بر این پذیرش زودهنگام Bitcoin و اعتقاد قوی به زندگی و سهم ارزشمند خود در این زمینه، فینی را به عنوان یک شخصیت قابل توجه در خلق Bitcoin معرفی کرد که باعث شد بسیاری بر این باشند که او واقعا خالق Bitcoin است.

دوریان ساتوشی ناکوموتو

نظریه هایی وجود دارد که فینی را به یک مرد ژاپنی به نام دوریان ساتوشی ناکاموتو پیوند می دهد. هر دو آنها به طور مستقل به عنوان سازنده Bitcoin و همکار شناخته شده بودند. گفته های زیادی در مورد آنها وجو دارد که هر یک از آنها این گفته ها را رد کردند.

نیک سابو

احتمال این که نیک سابو، کارشناس رمزنگاری مرموز و مخترع Bit Gold خالق Bitcoin باشد، کاملا مورد بررسی قرار گرفته است. شک و تردیدهای قوی  ناشی از اینکه سابو به تحقق پایه های Bitcoin کمک کرده است، بسیار است. در حقیقت، همبستگی بین مقادیر پروتکل ها و پیاده سازی ریاضی و رمزنگاری، بی پروا بود، حتی همکاران سابو در راه اندازی بیتکوین ارزش بسیار زیادی را متوجه شدند و نتیجه گرفتند که او باید خالق بیتکوین  یا حداقل یکی از بنیانگذاران اصلی ارز دیجیتالی باشد.

علاوه بر این، فعالیت های تحقیقاتی دقیق که توسط متخصصان زبانشناسی و Skye Gray صورت گرفته است، بالا بودن احتمال اینکه سابو، ساتوشی باشد را ثابت کرد. تحقیقات انجام شده توسط تیم مقاله سفید در زمینه سازنده بیتکوین ، یازده نفر را به عنوان ساتوشی شناسایی و مقایسه نموند. از جمله آنها می توان به دارین ناکوموتو ساتوشی و هال فینی اشاره کرد.

این گروه متوجه شد که سبکهای نوشتاری سابو و ساتوشی دارای شباهت هایی از لحاظ اصطلاح و انتخاب کلمه هستند. علاوه بر این، آنها دریافتند که سیستم آماده سازی سند متن باز و لاتکس توسط سابو در تمام نوشته های ساتوشی استفاده شده است.

تحقیقات گری نیز ارتباطات واضح بین سبک نوشتن آنها را مشخص می کند. علاوه بر این، گری آن را جالب توجه دانست که اگر چه کار سابو از جامعه رمزنگاری، پیشرفت های قابل توجهی را به ارمغان آورده، بیت طلا در بی بی سی گزارش نشده است.

کریگ رایت

رایت نیز به عنوان یکی دیگر از کاندیداهای ساتوشی در نظر گرفته شد. با این حال بر خلاف دیگر افراد ، در سال ۲۰۱۶ خبرها بیشتر از قبل او را به عنوان ساتوشی اعلام کرد. بر اساس شواهد اولیه که رایت ارائه داد، برخی از آنها بلافاصله هویت او را اعلام کردند، در حالی که دیگر افراد از جمله گاوین اندرسن بر اساس گفته ها و ادعاهایشان به عنوان توسعه دهنده Bitcoin اصلی شناخته شد که ثابت کرد هیچگونه نیت بدخواهانه در پشت این ارز مجازی وجود ندارد. رایت ادعا کرد که کلید رمزنگاری ساتوشی برای انتقال Bitcoin در اولین بلوک های بیتکوین است که تا کنون استخراج شده است. رایت از عدم  پیگیری این ماجرا عذرخواهی کرد و با اعلام این که او دیگر شجاعت کافی برای انجام این کار را ندارد، از آن انصراف داد.

Bitcoin برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک نرم افزار متن باز توسط یک برنامه نویس ناشناس (یا گروهی از برنامه نویسان) تحت نام مستعار ساتوشی ناکاموتو معرفی شد. شایعات زیادی در مورد هویت واقعی ساتوشی ناکاموتو مطرح شده است، اما اغلب افراد نام برده شده به عنوان خالق Bitcoin، این ادعا را رد کرده اند.
ناکاموتو خود را یک مرد ۳۷ ساله که در ژاپن زندگی می کند معرفی کرده است. با این حال از آنجا که تسلط وی به انگلیسی بسیار خوب به نظر می رسد و هیچ نشانه ای از نرم افزار وی در ژاپن وجود ندارد، در مورد این ادعا تردیدهایی وجود دارد. در اواسط سال ۲۰۱۰ ناکاموتو به سراغ موارد دیگری رفت و Bitcoin را در اختیار چند عضو برجسته جامعه Bitcoin قرار داد. ساتوشی نام گاوین اندرسون را به عنوان برنامه نویس و توسعه دهنده اصلی اعلام کرده است. تخمین زده می شود که ناکاموتو دارای یک میلیون Bitcoin است، که ارزش آن با قیمت فعلی، در حدود ۹ میلیارد دلار تخمین زده می شود. جهت مشاهده توضیحات کاملتر در مورد خالق Bitcoin می توانید مقاله سازنده Bitcoin چه کسی است؟ را مطالعه نمایید. همچنین جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه، مطالب مرتبط با ساتوشی ناکاموتو را مشاهده نمایید.

چه کسی بیت کوین را کنترل می کند؟

به گفته ی گاوین آندرسن، اولین چیزی که او پس از ناکاموتو در این پروژه بر آن تمرکز کرد، تمرکز زدایی بیشتر شبکه Bitcoin بود. او گفته که به گونه ای عمل کرده که حتی اگر با اتوبوس تصادف کند، این ارز دیجیتال به صورت مستقل و خودگردان به وجود خودش ادامه دهد.
از نظر بسیاری از مردم، مزیت اصلی Bitcoin، استقلال آن از دولت های جهان، بانک ها و شرکت ها است. هیچ مقام و یا صاحب قدرتی قادر نیست در تراکنش های Bitcoin دخالتی داشته باشد، بر آنها مالیات بسته و یا پول مردم را به زور چپاول کند. علاوه بر این، فعالیت های Bitcoin کاملا شفاف است. هر تراکنشی که صورت می گیرد در یک دفتر حساب گسترده عمومی به نام بلاک چین ذخیره می شود.
اساسا، با این که Bitcoin به عنوان یک شبکه تحت کنترل نیست، این امکان را برای کاربرانش فراهم می سازد تا کنترل کاملی بر تمام امورات مالی خود داشته باشند.

بیت کوین چطور کار می کند؟ بلاک چین چیست؟

What is a China Block? bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه blockchain red thunder lightning network 0 877x432

یک کاربر در کیف پول خود فقط مقدار Bitcoin و مراحل و نتیجه تراکنش ها را می تواند مشاهده کند. در پشت فرایندهای شبکه Bitcoin، یک دفتر حساب عمومی به نام بلاک چین قرار دارد. این دفتر حساب شامل تمام تراکنش هایی است که تا به حال پردازش شده است. سوابق دیجیتال تراکنش ها در به اصطلاح بلاک ها قرار دارند. تراکنش ها توسط کاربران یا کیف پول آنها رمزگذاری شده و به شبکه ارسال می شوند. به این دلیل Bitcoin، ارز رمزپایه یا ارز رمزنگاری شده یا رمز ارز(cryptocurrency) نامیده می شود. این تراکنش های رمزگذاری شده سپس در بلاکها گنجانده می شوند.
اگر شخصی سعی کند فقط یک حرف یا عدد را در یک بلاک تراکنش تغییر دهد، این کار بر تمام بلاک ها تاثیر گذار خواهد بود. از آنجا که این یک دفتر حساب عمومی است، تلاش های اشتباه یا تقلب می تواند به راحتی توسط هر کسی قابل تشخیص و اصلاح باشد. هر کاربر در کیف پول خود می تواند اعتبار و صحت هر مبادله را بررسی کند. صحت هر تراکنش توسط امضای دیجیتال مربوط به آدرس های ارسالی محافظت می شود.
به دلیل وجود فرایند تایید، ممکن است تکمیل یک تراکنش در شبکه Bitcoin، چند دقیقه زمان ببرد. پروتکل بیت کوین به گونه ای طراحی شده است که استخراج هر بلوک در حدود ۱۰ دقیقه زمان می برد.

ویژگی های بیت کوین

غیرمتمرکز بودن

یکی از اهداف اصلی ساتوشی ناکاموتو هنگام خلق Bitcoin، استقلال شبکه آن از هر گونه قدرت کنترل گر بود. این ارز دیجیتال رمزپایه به گونه ای طراحی شده است که هر شخص و هر کسب کار و همچنین هر دستگاه دخیل در استخراج و تایید اعتبار تراکنش ها، بخشی از یک شبکه وسیع را تشکیل می دهند. همچنین طراحی طوری است که حتی اگر بخشی از شبکه از دسترس خارج شود، پول همچنان در حرکت خواهد بود.
ناشناس بودن
این روزها بانک ها تقریبا همه چیز را درباره ی مشتریان خود شامل تاریخچه اعتبار، آدرس ها، شماره تلفن ها، روند دخل و خرج و نیز غیره را می دانند. با توجه به این که نیازی نیست کیف پول به هیچ گونه اطلاعات شناسایی شخصی مرتبط شود، این داستان در Bitcoin بسیار متفاوت است. در حالی که برخی از مردم نمی خواهند اموال آن ها به وسیله ی هیچ یک از مقامات کنترل و ردیابی شود، گروهی دیگر ممکن است استدلال کنند تجارت مواد مخدر، تروریسم، و سایر فعالیت های غیر قانونی و خطرناک با توجه به ویژگی ناشناس بودن Bitcoin، رشد و رونق پیدا می کند.
شفاف بودن
ناشناس بودن هویت دارندگان Bitcoin نسبی است، زیرا تراکنش های این ارز رمزپایه تنها زمانی انجام می گیرند که در پلت فرم بلاک چین ذخیره شده باشند. در تئوری، اگر آدرس کیف پول شما به طور عمومی مورد استفاده قرار گیرد، هر شخصی به وسیله ی مطالعه دفتر حساب بلاک چین، قادر است بگوید چه مقدار پول در آن قرار دارد. هر چند، ردیابی از آدرس Bitcoin به اشخاص هنوز هم تقریبا غیر ممکن است.
کسانی که تمایل دارند تراکنش هایشان ناشناس بماند، می توانند اقدامات لازم را برای گریز از رادار انجام دهند. کیف پول های متعددی وجود دارند که ابهام در تراکنش ها و امنیت شما را در اولویت قرار می دهند، اما ساده ترین کار، استفاده از چندین آدرس و عدم انتقال مقادیر عظیم پول تنها به یک آدرس Bitcoin می باشد.
سریع
شبکه Bitcoin پرداخت ها و انتقالات را تقریبا بلافاصله انجام می دهد و به طور معمول فقط چند دقیقه طول می کشد که در آن سوی دنیا شخص دیگری ارز را دریافت کند، در حالی که انجام چنین انتقالی در بانک ها می تواند چندین روز طول بکشد.
غیر قابل لغو
زمانی که Bitcoin را برای کسی انتقال می دهید، هیچ راهی برای لغو یا بازگرداندن آن وجود ندارد، مگر این که شخص دریافت کنند بخواهد Bitcoin را به شما بازگرداند. این یک تضمین برای دریافت و انتقال پرداخت است، به این معنی که شخصی که شما ارز را برای وی انتقال داده اید هرگز نمی تواند ادعا کند که انتقال برای وی انجام نشده است.

با بیت کوین چه چیزی می توان خرید؟

What can I buy with Bitcoin? bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه DKO 246XoAAjyZ2 1024x644

در سال ۲۰۰۹، هنگامی که Bitcoin برای اولین بار معرفی شد، مشخص نبود که چطور و کجا می توان از آن برای پرداخت ها استفاده کرد. در حال حاضر می توان عملا توسط این ارز همه چیز خرید. به عنوان مثال شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و دل، این ارز رمزپایه را جهت پرداخت برای خریداری بسیاری از محصولات و محتوای دیجیتال خود پذیرفته اند. می توانید بلیط هواپیما از هواپیمایی هایی مانند بالتیک ایر خریداری کنید و یا بلیط تئاتر خود را با Bitcoin بخرید. موارد دیگری مانند پرداخت هزینه هتل، خرید ملک، پرداخت صورت حساب رستوران و یا تهیه کارت هدیه نیز وجود دارند که می توان برای پرداخت و تهیه آن ها از Bitcoin استفاده کرد. در بازارهای بین المللی نیز جهت پرداخت ها می توان از این ارز رمزپایه استفاده کرد.
به هر حال، Bitcoin هنوز هم یک شکل جدید و کاملا پیچیده پرداخت است و بنابراین طبیعی است که مواردی که بتوان پرداخت ها را با این ارز انجام داد، محدود باشد. اما هر روز بازارها و مشاغل بیشتر و بیشتری انجام پرداخت های خود با این ارز را می پذیرند، از مشاغل و کافی شاپ های کوچک گرفته تا غول های صنایع مختلف.
علاوه بر این با توجه به دائمی بودن تغییر نرخ مبادلات Bitcoin، این ارز رمزپایه می تواند فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری باشد. علی غم این که این ارز هنوز یک ارز ناپایدار و تا حدی ناشناخته است، اما در طول ۲ سال اخیر، ارزش آن بیش از ده برابر شده و قیمت Bitcoin در زمان نگارش این مطلب ۹۵۰۰ دلار است.

چطور می توان بیت کوین تهیه کرد؟ خرید بیت کوین

ساده ترین روش برای داشتن Bitcoin خرید آن است. این ارز رمزپایه را می توان از طریق انواع صرافی های موجود و در دسترس خریداری کرد و یا به طور مستقیم از طریق سایر اشخاص آن را خرید. جهت پرداخت می توان از پول نقد یا کارت های اعتباری استفاده کرد و یا حتی از طریق سایر ارزهای رمزنگاری و تبادل با Bitcoin، آن را تهیه کرد. اما برای اولین انتقال و دریافت Bitcoin شما به یک کیف پول نیاز خواهید داشت.
برای تهیه کیف پول گزینه های مختلفی وجود دارند، اما از مهم ترین آنها می توان به کیف پول های آنلاین و کیف پول های نرم افزاری که بر روی هارد رایانه شما ذخیره می شوند اشاره کرد. هیچ کیف پولی به طور کامل امن نیست، زیرا هارد رایانه شما می تواند خراب شود و یا کیف پول آنلاین ممکن است مورد حمله هکرها قرار گیرد. کیف پول های موبایل نیز وجود دارند که دارای ظرفیت ذخیره سازی بالایی هستند و هر لحظه همراه شما هستند. کیف پول های سخت افزاری و کیف پول کاغذی با دو کد QR نوع دیگر کیف پول ها هستند که نسبت به حملات سایبری و یا خرابی سخت افزاری ایمن می باشند. یکی از سایتهای ارائه دهنده کیف پول آنلاین، بلاک چین دات کام است که جزو اولین وبسایتها در این زمینه نیز می باشد.

استخراج Bitcoin

mining-bitcoin bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه 903445

راه دیگر بدست آوردن Bitcoin، استخراج آن است. فقط چند سال پیش هر کسی با داشتن یک رایانه قدرتمند می توانست Bitcoin استخراج کند، اما در حال حاضر دیگر این گونه نیست. محبوبیت در حال افزایش این ارز و نرخ تبادل آن باعث شد تا کمپانی های بزرگ وارد گود شوند و با دستگاه های قدرتمند و تا دندان مسلح اقدام به استخراج Bitcoin کنند. این موضوع باعث مشکل شدن استخراج شده و هزینه های انرژی و هزینه استخراج مقرون به صرفه آن را افزایش داده است. علاوه بر این میزان Bitcoin های قابل استخراج به طور مداوم در حال کاهش است. هرچند سودآوری استخراج Bitcoin به صورت رویایی اولیه نیست ولی هنوز هم یک شیوه مناسب برای کسب درامد می تواند باشد.

سایر روشهای کسب Bitcoin

Bitcoin را از دیگر روشها نیز می توانید کسب کنید. مثلا مانند سایر پولها می توانید Bitcoin را به عنوان حقوق دریافت نمایید. در حال حاضر شماری از کمپانی ها حقوق کارمندان خود را با Bitcoin می پردازند. یا اینکه می توانید در فروشگاه اینترنتی یا حتی فیزیکی خودتان سرویس پرداخت با Bitcoin را قرار دهید و مشتریان شما هزینه های سبد خرید خودشان را با Bitcoin بپردازند.

علاوه بر این موارد بسیاری از تبلیغات آنلاین را می توانید ببینید که به شما وعده می دهند که با عضو شدن یا انجام برخی فعالیت ها مانند مشاهده عکس، اشتراک گذاشتن عکس، تبلیغات یا گذاشتن پست، لایک یا کامنت می توانید Bitcoin کسب کنید. همانطور که قابل پیش بینی هم هست بسیاری از این کسب و کارها Bitcoin را با شبکه هرمی و طرح های پانزی گره زده و شما را تشویق به زیر مجموعه گیری با رویای کسب درآمد میلیونی می کنند. که البته از پیش به شما در مورد این موارد و صحت آنها هشدار می دهیم.

ویژگی ها

آزادی
Bitcoin از کنترل مقامات دولتی و حکومتی و تحمیل هزینه ها آزاد است. وقتی برای خرید چیزی با Bitcoin اقدام می کنید، متوجه خواهید شد که ارزهای رمزنگاری به همان اندازه پول های فیزیکی رایج شده اند. با توجه به افزایش و وجود تعداد زیاد بازارهای اینترنتی که فقط Bitcoin را قبول می کنند، می توانید بعضی موارد را با Bitcoin راحت تر از هر ارز دیگری خریداری نمایید.
قابلیت انتقال و حمل بالا
یکی از ویژگی های متمایز پول، قابل حمل بودن آن است به این معنی که باید به آسانی حمل و استفاده شود. از آنجایی که Bitcoin یک ارز کاملا دیجیتال است، عملا می توان هر مقدار ارز را تنها در یک فلش یا یک برگه کاغذ یا حتی به صورت کیف پول های آنلاین حمل کرد. ارزهای رمزنگاری به افراد اجازه می دهد تا آزادانه ارز خود را تنها از طریق اسکن یک کد QR یا یک کلیک در کیف پول های آنلاین دریافت یا ارسال کنند. این انتقالات با کمترین زمان و کمترین هزینه و بدون نیاز به حضور واسطه قابل انجام است. تنها چیزی که نیاز دارید اینترنت است.
قابلیت انتخاب مبلغ کمیسیون
یکی دیگر از مزایای ویژه شبکه Bitcoin، امکان انتخاب مبلغ هزینه انجام تراکنش و یا عدم پرداخت هزینه بابت آن است. هزینه تراکنش توسط استخراج کننده، پس از ایجاد یک بلوک جدید با یک هش موفق دریافت می شود. معمولا فرستنده هزینه کامل را پرداخت می کند، زیرا کسر هزینه از گیرنده می تواند تعداد پرداختی را ناقص کند.
هزینه تراکنش کاملا داوطلبانه پرداخت می شود و به عنوان انگیزه ای برای استخراج کنندگان است تا اطمینان حاصل شود که تراکنش در بلاک جدید گنجانده می شود. این هزینه به عنوان یک انگیزه برای استخراج کنندگان برای کسب درآمد نیز می باشد و آنها اغلب پول بیشتری را نسبت به پاداش تعیین شده دریافت می کنند. به خصوص با توجه به این که پاداش Bitcoin در آینده، هنگامی که تمام موجودی محدود Bitcoin عرضه شود، به صفر می رسد. بنابراین بازار رمزنگاری این قابلیت را به کاربران می دهد تا بین پرداخت هزینه تراکنش و زمان طولانی انتظار برای تایید تراکنش، یکی را انتخاب کنند. پرداخت هزینه بالاتر به معنای پردازش و انجام سریعتر خواهد بود، در حالی که کسانی که مشکل زمان ندارند می توانند هزینه ای پرداخت نکنند.
بدون PCI
Payment Card Industry شامل کارت های اعتباری، کارتهای پیش پرداخت، کارتهای اِی تی ام و همه کارتهایی که برای پرداخت وجه و در خودپردازها استفاده می شود. برای استفاده از این کارت ها نیازمند ارائه تمام اطلاعات برای سازمان ها و اشخاص و نیز قرار گرفتن تحت قوانین سخت و دست و پاگیر می باشد.
در حالی که داشتن قوانین یکپارچه می تواند برای سازمان ها و شرکت های بزرگ خوب باشد، اما ممکن است هر شخصی آن را نپسندد و به آن نیاز نداشته باشد. هنگام استفاده از Bitcoin نیاز به پیروی از استانداردها و قوانین این کارت ها نیست و بنابراین می تواند بازارهای جدیدی را که برای کارت های اعتباری قابل دسترس نیست ایجاد کند. بنابراین کاربران کمترین هزینه را می پردازند و نیز با کاهش زمان مربوط به کارهای اداری، فرصت مناسبی را جهت گسترش بازار خود دارند.
امنیت و کنترل
کاربران Bitcoin قادر هستند تراکنش های خود را کنترل کنند. هیچ کس نمی تواند بدون اطلاع و موافقت شما انتقال و برداشتی را از حساب شما داشته باشد(مانند آنچه در سایر روش های پرداخت صورت می گیرد). همچنین هیچ کس نخواهد توانست به اطلاعات مربوط به تراکنش ها و مبادلات شما دست یابد.
کاربران Bitcoin همچنین می توانند ارز خود را با استفاده از پشتیبان گیری و کد گذاری محافظت کنند. علاوه براین هویت و اطلاعات شخصی آنها همیشه محافظت می شود، زیرا نیاز به اعلام هیچ یک از آنها برای انجام پرداخت نیست.
شفاف و بی طرف
هر تراکنش و تمام اطلاعات مربوط به آن برای همه در دسترس است و بنابراین همه می توانند در هر لحظه آن را بررسی و مشاهده کنند. پروتکل بیت کوین رمزگذاری شده است و به همین دلیل هیچ انسان یا سازمانی نمی تواند آن را کنترل یا دستکاری کند. شبکه بیت کوین غیرمتمرکز است و بنابراین هیچ کس آن را به طور کامل کنترل نخواهد کرد. بنابراین با توجه به این دلایل بیت کوین همیشه شفاف و پیش بینی شده است.
نمی تواند جعل شود
یکی از رایج ترین روش های کلاهبرداری در دنیای دیجیتال، استفاده دوباره از یک پول و انجام دوباره تراکنش است. این موضوع “پرداخت مجدد” نامیده می شود. برای مقابله با این روش کلاهبرداری، بیت کوین مانند سایر ارزهای رمزنگاری شده از فناوری بلاک چین و نیز مکانیزم های مختلف تایید جمعی در تمام الگوریتم های خود استفاده می کند.

نقاط ضعف Bitcoin

مسائل قانونی
موقعیت قانونی Bitcoin از کشوری تا کشور دیگر به شدت متفاوت است. در برخی کشورها، استفاده و معامله از طریق Bitcoin ترغیب می شود در حالی که در دیگر کشورها غیرقانونی و ممنوع اعلام شده است.
نگرانی های زیادی در رابطه با نیاز جنایتکاران به Bitcoin وجود دارد، برخی خبرگزاری ها حتی اعلام کرده اند شهرت Bitcoin تنها به دلیل توانایی آن برای مبادله کالاهای غیرقانونی می باشد. در حقیقت، هنگامی که بازار سیاه اینترنتی به نام Silk Road متلاشی شد، ارزش Bitcoin فورا کاهش یافت(wired.com).

درجه ی به رسمیت شناختن

اگر چه بعضی از دولت های جهان هنوز هیچ قوانینی را در رابطه با Bitcoin وضع نکرده اند و حتی بعضی به طور کامل آن را ممنوع کرده اند، این ارز رمزپایه در کشورهای بسیاری به رسمیت شناخته شده و کاملا قانونی است.
اکثر تجارت ها اعم از بزرگ و کوچک همچنان به آن بی توجه هستند. تقریبا می توان گفت این که بخواهیم دیگر ارزها را رها کرده و منحصرا از Bitcoin استفاده کنیم، تقریبا غیرممکن است.
مفقودی کلیدها (رمز ها)
کلید یک رمز عبور منحصر به فرد و الفبایی است که برای دسترسی به کیف پول Bitcoin ضروری است. گم کردن این کلید به معنای از دست دادن کیف پول می باشد. با این حال، اکثر کیف پول های فعلی مکانیسم هایی برای پشتیبان گیری اطلاعات و بازگردانی رمز عبور دارند. اما بدیهی است قبل از اینکه کاربران بتوانند از آن ها استفاده کنند باید اقدامات لازم جهت تنظیم آن ها را انجام بدهند.
نوسانات
قیمت این ارز رمزپایه دارای فراز و نشیب هایی بوده و می باشد و از میان چرخه های گوناگون صعودی و نزولی گذر کرده است که از بعضی از آن ها به عنوان حباب و یا انفجار قیمتی یاد می شود. Bitcoin در تاریخ پیدایش خود با افزایش های جدیدی تنها به منظور این که بتواند با افت های بزرگی که پس از آنها بوجود می آیند مواجهه کند، همراه بوده است. ارزش این ارز دیجیتال غیرقابل پیش بینی است زیرا معمولا به سرعت و به شدت در حال تغییر است که می تواند باعث خسارت مالی قابل توجهی به یک سرمایه گذار بی احتیاط شود.
توسعه مداوم
آینده ی Bitcoin نسبتا مشخص نیست. در حال حاضر، دولت ها و بانک ها قادر به کنترل این ارز نیستند. اما هرچه این ارز بزرگتر و مشهور تر می شود، دولت های بیشتری سعی می کنند آن را تحت کنترل خود قرار دهند. یک Bitcoin که تحت کنترل قرار گرفته و قانون گذاری شده است، یک نوع ارز کاملا متفاوت خواهد بود.

آیا Bitcoin یک شبکه هرمی است؟

هاوارد مارکس، یک سرمایه گذار میلیاردر اخیرا اظهار کرد ارزهای دیجیتال چیزی جز شبکه های هرمی نیستند. او گفت موفقیت فعلی ارزهای رمزنگاری بر پایه هیچ چیزی جز تمایل مردم به بها دادن به چیزی که در واقع هیچ ارزشی فراتر از آنچه که مردم برای آن پرداخت نمی کنند، نیست.
کسانی که در یک شبکه ی هرمی سرمایه گذاری می کنند، به جای این که سود خود را از طریق افرادی که در آن بیزینس کار می کنند، دریافت کنند، آن را از طریق پول خود و یا پول سرمایه گذاران بعدی دریافت می کنند. در Bitcoin، سود از منابع محدود این ارز حاصل می شود. هرچه مردم بیشتری آن را خریداری کنند، میزان ارز در منابع آن کمتر می شود، از این رو باعث می شود ارزش هر ارز بیشتر و بیشتر شود. Bitcoin به هیچ وجه با یک شبکه هرمی وجه اشتراک و یا ارتباطی ندارد.

آیا Bitcoin یک حباب است؟

رابرت شیلر، اقتصاددان برنده جایزه نوبل یک چک لیست ارائه داد تا از طریق آن بتوان دریافت آیا یک دارایی دچار حباب شده است یا خیر؟ او گفت این چک لیست شامل افزایش های شدید، علاقه و تمایل بزرگ از سمت عموم، آشفتگی رسانه ها و تاثیر افرادی که در حال پولدار شدن و افزایش علاقه عموم به سمت یک دارایی هستند را شامل می شود. Bitcoin تمام این موارد را داراست.
بنابراین به نوعی این ارز رمزپایه یک حباب است و قبلا منفجر شده است. بعد از تعطیل شدن مت گاکس(MT. Gox)، یک صرافی ژاپنی که بیشتر از ۷۰ درصد تمام تراکنش های Bitcoin در جهان را به عهده داشت، قیمت این ارز به مدت حدود یک ونیم سال کاهش یافت. حدود سه سال زمان برد تا قیمت ها بهبود یابند. البته پیش بینی دقیق آنچه در آینده اتفاق می افتد، دشوار است و احتمال کاهش دوباره ی این ارز وجود دارد. با این حال قیمت اکنون بهبود پیدا کرده است و در حال حاضر از آنچه که قبلا بوده است، قوی تر شده است. به صورت کلی می توان گفت که هر چند قیمت این ارز رمزپایه از بدو پیدایش بارها دچار افزایش و کاهش شده است اما روند حرکت این ارز همواره صعودی بوده و سود هنگفتی را نصیب دارندگان آن کرده است. جهت بررسی دقیق تر قیمت می توانید در صفحه زیر با انتخاب نمودار هفتگی یا ماهانه، قیمت این ارز را بررسی نمایید: قیمت Bitcoin

تفاوت های Bitcoin در برابر ارزهای سنتی

Bitcoin Difference bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه EB5EWFZFTF4HJ2ELCW2UV7HXAI

عدم تمرکز
همه ی ارزهای جهان به غیر از ارزهای رمزنگاری، توسط یک متولی اداره می شوند. برای انجام یک تراکنش از طریق بانک، مردم باید هزینه های گزافی را بپردازند و معمولا زمان زیادی طول می کشد تا پول به صاحب آن برسد.
از سوی دیگر Bitcoin به وسیله ی هیچ شخصی کنترل نمی شود. آن دارای یک شبکه نامتمرکز است که توسط همکاری و ارتباط همه ی مردمی که در آن مشارکت دارند، ساخته شده است. به این دلیل، اگر حتی بخشی از شبکه خاموش و یا قطع شود، خللی در انجام تراکنش ها به وجود نمی آید.
Bitcoin نمی تواند جعلی و یا تقلبی باشد
Bitcoin طوری طراحی شده است که در برابر اقدامات تقلبی و جعل ارز مقاوم می باشد. این ارز رمزپایه با استفاده از فناوری بلاک چین و همچنین به وسیله ی مکانیزم های دفاعی گوناگونی که در هر الگوریتم گنجانده شده مشروعیت یافته است.
اکثر ارزهای سنتی کاملا مستعد تقلب هستند و کسانی که آنها کنترل را می کنند تقریبا هیچ راه حلی برای آن ندارند.
طول عمر
Bitcoin در یک شکل فیزیکی وجود ندارد و این به این معنی است که این ارز دیجیتال نمی تواند از نظر فیزیکی خراب شود یا از بین برود. هر Bitcoin برخلاف پول کاغذی و یا سکه ها دارای عمری ابدی است.
پس از ارسال Bitcoin امکان بازگشت آن وجود ندارد
اگر کسی به اشتباه ارز خود را به یک کیف پول دیگر واریز کند، امکان برگشت آن وجود ندارد. مانند بسیاری از ویژگی های دیگر Bitcoin، این کار برای جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری انجام شده است. متاسفانه در مورد ارزهای سنتی و فیات، در اکثر تراکنش ها پس از ارسال، امکان برگشت پول تنها با یک تماس فراهم می شود.
عدم محدودیت
برخی ارزهای سنتی مانند یورو و دلار در کشورهای زیادی پذیرفته می شوند، اما بیشتر ارزها تنها می توانند در محدوده جغرافیایی کشور مبدا استفاده شوند. در مقابل Bitcoin، یک ارز آنلاین است، به این معنی که محدوده عمل مجاز آن در سراسر جهان است.

چگونه به Bitcoin مالیات تعلق می گیرد؟

Bitcoin هنوز در بسیاری از حوزه های قضایی مجوز قانونی را دریافت نکرده است، اما برخی از مقامات مالیاتی مقررات خاصی را برای آن پیشنهاد کرده اند. این مقررات به طور قابل توجهی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.
به عنوان مثال اداره درآمد داخلی ایالات متحده، Bitcoin و دیگر ارزهای دیجیتال را بیشتر به عنوان یک دارایی و نه یک ارز ارزیابی می کند. هر پرداخت کننده مالیات در صورتی که کالا یا خدمات خود را بر اساس Bitcoin ارائه می دهد، لازم است در گزارش سالیانه مالیاتی خود نیز مقدار Bitcoin دریافتی را اعلام نماید. استخراج کنندگان Bitcoin نیز در صورتی که استخراج موفق داشته باشند، شامل قوانین مالیاتی آمریکا می شوند.
بر اساس اعلام دادگستری اروپا، Bitcoin یک ارز است و به عنوان اموال و دارایی در نظر گرفته نمی شود. اگر چه از مالیات بر ارزش افزوده معاف است، اما سایر عناوین مالیاتی می تواند به Bitcoin تعلق گیرد. مقامات مالیاتی انگلیس Bitcoin را به عنوان یک ارز خارجی ارزیابی می کنند. از جولای سال ۲۰۱۷ فروش Bitcoin در ژاپن، جایی که به عنوان روش پرداخت استفاده می شود، از مالیات مصرفی معاف است. بنابراین Bitcoin به عنوان یک ارز نسبتا جدید، چارچوب مقرراتی مالیاتی حاکم بر آن در کشورهای مختلف متفاوت است. علاوه بر این در بسیاری از حوزه های قضایی هیچ قانون یا مقررات خاصی در مورد ارزهای رمزنگاری وجود ندارد.

آیا باید Bitcoin بخرم؟

Should I Buy Bitcoin? bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه techanalysis btc3 1280x720 1024x576

یکی از چیزهایی که Bitcoin به آن شهرت دارد، نوسانات قیمت آن است. وجود افزایش های بزرگ و سریع و همچنین کاهش های چشمگیر در قیمت آن عجیب و غریب نیست. در اواسط دسامبر ۲۰۱۷، Bitcoin به بالاترین قیمت خود رسید و از سطح ۱۹۸۵۰ دلار عبور کرد و سپس تنها در چند روز ریزش کرد و به زیر قیمت ۱۲۰۰۰ دلار کاهش یافت. قیمت آن در ماه فوریه نیز به کمتر از ۷۰۰۰ دلار افت کرد. آن زمان گاهی اوقات ارزش آن به مقدار ۲۰۰۰ دلار تنها در یک ساعت کاهش می یافت.
هیچ توضیح دقیقی برای اینکه قیمت Bitcoin در سال های آینده چقدر خواهد بود وجود ندارد. قیمت آن ممکن است تقریبا به صفر سقوط کند، ممکن است در قیمت فعلی خود همچنان بماند و یا دوباره اوج بگیرد، دو برابر، سه برابر، چهار برابر شود و یا تا ده برابر افزایش یابد. هیچ کس نمی تواند دقیقا پیش بینی کند چه چیزی اتفاق خواهد افتاد و به این که آنها تا چه اندازه خوب این فناوری را درک می کنند و یا به چه میزان تجزیه و تحلیل های بازار را انجام داده اند، بستگی ندارد.
برای مثال، جان مکافی از آینده درخشان Bitcoin خیلی مطمئن است، او در توئیت خود نوشت به حتم قیمت هر Bitcoin تا سه سال آینده حداقل به ۵۰۰ هزار دلار می رسد در حالی که وارن بافت پیش بینی می کند قیمت Bitcoin بدون شک پایانی بد خواهد داشت.
در جامعه ی رمزنگاری، رایج ترین استراتژی سرمایه گذاری، نگهداریا hodling نامیده می شود که البته استعاره از holding به معنای نگهداری دارایی به جای فروختن آن است. این واژه ظاهرا توسط یک کاربر مست که در دسامبر ۲۰۱۳ در فروم Bitcoin تاک نوشته بود: “I AM HODLING” ساخته شده است. این اصطلاح به سرعت به عبارتی بر سر زبان ها تبدیل شد و در حال حاضر به یکی از اصطلاحات عامیانه جامعه تبدیل شده است. HODL اکنون مخفف “hold on for dear life” (نگهداری برای زندگی عزیز) است.
احتمالا شما قبلا این ها را شنیده اید اما ضروری است که به خاطر داشته باشید: Bitcoin یک سرمایه گذاری بسیار مخاطره آمیز است، بنابراین هرگز و به هیچ عنوان پول زیادی را بیشتر از توان خود در آن سرمایه گذاری نکنید. ما به شما هشدار دادیم.

وال Bitcoin چیست؟

 

Bitcoin-Whales bitcoin Bitcoin چیست؟ چرا و چگونه Is The Current Volatility Indicating That The Bitcoin Whales Are Dying

وال ها بزرگ ترین پستاندارن جهان هستند و وال های Bitcoin بزرگترین بورس بازان بازار Bitcoin اند. آن ها معمولا شخص نیستند بلکه موسساتی مانند صندوق های پوشش ریسک سرمایه و صندوق های سرمایه گذاری Bitcoin هستند. برخی از آن ها عبارتند از، پانترا کاپیتال، بیتکوین ریورس، بیتکوین اینوستمنت تراست، و غیره. این موسسات معمولا دارای سرمایه ای حدود صدها هزار کوین هستند. آن ها عملیات خود را کاملا پنهانی انجام می دهند برای مثال این صندوق ها با یک صرافی، یک قرارداد ویژه می بندند تا مبالغ بزرگ را خارج از دید مبادلات قانونی، منتقل کنند.
طبق گزارش اخیر بلومبرگ، ۴۰ درصد بازار، تنها در دست ۱۰۰۰ نفر است. در حقیقت، افرادی که دارای مبالغ زیادی هستند، تنها با فروش یک درصد از دارایی های خود، می توانند بازار را آشفته کنند.
طبق این تحقیق، در حال حاضر بیشتر از ۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان Bitcoin دارند. جالب است بدانید، تنها حدود ۰٫۱۵۳ Bitcoin لازم است تا از نظر رتبه مقدار Bitcoin، جزء ۳۰ درصد اول دارندگان آن باشید، به منظور اینکه در لیست یک درصد اول قرار بگیرید، شما باید ۱۵ Bitcoin داشته باشید.

در مقاله Bitcoin why and how بیت کوین چرا و چگونه سعی کردیم به شما بصورت خلاصه ارزهای دیجیتال را توضیح دهیم.

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin چیست, چرا و چگونه, Bitcoin, , بلاک چین, ساتوشی, عدم تمرکز, سریع، ساتوشی ناکاموتو, بیت کوین، Blockchain, استخراج بیت کوین

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید