دنیای ارز دیجیتال

۱۰ نکته برای حفظ کردن سود سبد ارز رمزنگاری در طول یک بحران

دنیس گارتمن فعالیت تجاری خود را در دهه ۱۹۷۰ میلادی آغاز کرد و طی سالیان متمادی کوهی از تجربه را در زمینه معاملات فارکس، خزانه داری، سهام، کالاها و مشتقات کسب کرده است. وی به مدت ۳۰ سال است که خبرهای تحلیلی برای خبرنامه بسیار معتبری می نویسد و نهادهای سرمایه گذاری توجه زیادی به این خبرنامه می کنند.

همه او را به عملگرا و شکاک بودنش می شناسند. وی پیش بینی هایی بر خلاف سایر تحلیلگران انجام داده که همه آنها به حقیقت پیوسته است. گارتمن سرانجام مطالبی با عنوان “قوانین تجارت” نوشت، که این مطالب به مرور زمان تجدید نظر و اصلاح شده اند.

اکثر این قوانین در تمام بازارها کارایی دارند. اما برخی از آنها را باید اصلاح کرد، چون ارزهای رمزپایه نوسانات غیر عادی دارند و نقدینگی آنها در مقایسه با بازارهای دیگر مانند طلا، نفت و معاملات آتی S&P بسیار ناچیز است.

معامله گران جزئی معمولا با به کار بردن شیوه های معاملات سنتی در بازار ارز رمزنگاری، مرتکب اشتباهات اساسی می شوند و گاهی اوقات به سود مورد نظر خود دست پیدا نمی کنند.

برای مثال، طبیعی است وقتی که قیمت به سطح مورد نظر معامله گر می رسد وی سود کسب می کند و سپس به خرید ارزهایی می پردازد که نوسانات کمتری در بازار دارند، اما این یک استراتژی موفق برای بیشتر سرمایه گذاران نیست.

به همین دلیل قوانین گارتمن را بررسی کرده و آنها را طبق نیاز معامله گران بازار ارز رمزنگاری اصلاح کردیم. 

سرمایه گذاری خود را در زمان ضرر دهی بیشتر نکنید

گاهی اوقات میانگین کم کردن منطقی به نظر می رسد. از این گذشته،سرمایه گذاران می توانند ضرر های خود را پس از افزایش قیمت ها سریع جبران کنند. اگر معامله گری اتریوم را با قیمت ۲۲۰ دلار بخرد و قیمت آن به ۱۴۰ دلار کاهش پیدا کند، دو برابر کردن آن در زمان کاهش قیمت موجب رسیدن به میانگین ۱۸۰ دلار می شود.

این استراتژی با سود ۲۹ درصد (به جای ۵۷ درصد اولیه) نقطه سر به سر را کاهش می دهد. گارتمن به سرمایه گذاران توصیه می کند که هرگز از این استراتژی استفاده نکنند، چون این یکی از بدترین استراتژی هاست و علاوه بر معامله گران جزئی بی تجربه، سرمایه گذاران با تجربه هم گاهی از این استراتژی استفاده می کنند. تمام معاملاتی که با ضرر همراه هستند را باید سریعا خاتمه داد.

نکته: وقتی قیمت یک سهم یا ارز کاهش پیدا می کند برخی از معامله گران با پایین آمدن قیمت سهم باز هم خرید می کنند تا میانگین قیمت خریدشان کاهش پیدا کند. به این عمل میانگین کم کردن می گویند.

گاهی اوقات باید یک گروه از ارزها را کنار گذاشت و به سمت ارزهای دیگر رفت

مهم نیست که چقدر یک فرد به روند صعودی بازار خوش بین است. اگر قیمت یک دارایی به روند نزولی خود ادامه دهد و به حد ضرر برسد، باید آن را سریع فروخت. در چنین شرایطی نباید به سرعت به فکر معامله کردن در سطوح پایین تر بود و تنها گزینه مناسب در این موقعیت فروش زیاد است. بهترین کار، جلوگیری از ضرر در همان مراحل اولیه است.

ضرر مالی وحشتناک است، اما استرس روحی بدتر از آن است 

حفظ موقعیتی که به ارزش سبد سرمایه گذاری آسیب می رساند، ایده خوبی نیست ، اگرچه استرس روحی ناشی از آن به مراتب بدتر است. در صورت ضرر در معامله ای، سعی کنید چند روزی به موضوع دیگری مانند خانواده یا سلامت شخصی خود فکر کنید.

هر معامله گری گاهی  ضرر می کند و این بخشی از روند معامله است. نکته مهم در چنین شرایطی این است که باید از وابستگی احساسی نسبت به یک موقعیت اجتناب کرد. معامله کردن و سرمایه گذاری تفاوت های زیادی با هم دارند.

برای مثال، گاهی اوقات برای یک طرفدار ریپل بسیار دشوار است که ارزهای خود را در یک موقعیت ضرر معامله کند، چون به شدت به آینده ریپل در دراز مدت خوش بین بوده و تحمل چنین نظری برایش خیلی سخت است. همین اتفاق در ماه مارس ۲۰۲۰ برای قیمت بیت کوین رخ داد. در آن زمان قیمت ازسطح ۱۰۰۰۰ دلار به زیر ۴۰۰۰ دلار کاهش یافت و طرفداران آن  کاملا گیج شده بودند.

در صورت صعودی بودن بازار، معامله گر باید سرمایه گذاری بلند مدت داشته باشد یا اصلا کاری نکند

اگر معامله ای به حد ضرر برسد، به احتمال زیاد سرمایه گذار تحلیل درستی از بازار نداشته است. بسیاری از معامله گران در زمان پیش بینی کف قیمت دچار ورشکستگی می شوند. یک استراتژی خوب، ارزیابی مجدد روند بازار بعد از هر بار کاهش قیمت است. معمولا یک معامله گر بعد از دو ماه می فهمد که قیمت بالا بوده یا پایین. بنابراین هیچ وقت برخلاف روند بازار تصمیم نگیرید.

برای مثال، نمودار زیر واگرایی کامل روند را در یک بازه زمانی کوچکتر نشان می دهد. اگر این روند ادامه یابد، برخی از معامله گران می توانند با فروش استقراضی در بازار سود زیادی بدست بیاورند.

قیمت اتریوم  ۱۰ نکته برای حفظ کردن سود سبد ارز رمزنگاری در طول یک بحران 10
نمودار قیمت اتریوم از ژانویه تا فوریه

چنین حرکت قیمت، نمونه کاملی از روند صعودی بازار است که در آن معامله گر باید وارد موقعیت خرید شود یا هیچ کاری انجام ندهد. عکس این موضوع در مورد روند صعودی بازار هم صدق می کند. معامله گران باید از وارد شدن به موقعیت خرید اجتناب کنند. مهم نیست که در چه بازه زمانی است. معامله گران جمله معروفی درباره روند نزولی بازار دارند: در هنگام کاهش قیمت به دنبال سرمایه گذاری نباشید، چون بسیار خطرناک است. منتظر تغییر روند بمانید و بعد از آن به دنبال موقعیت خرید باشید.

صبور بودن در زمان کسب سود و ترک کردن سریع معاملات در هنگام ضرر 

حتی اگر ۳۰ درصد از فعالیت های یک سرمایه گذار سود دهی داشته باشد، باز هم وی سود کسب می کند. فقط باید حد ضرر را در ۷ تا ۱۰ درصد تعیین کرد و به طور مداوم موقعیت معاملات پر سود را افزایش داد. اگر یک موقعیت ادامه یافت و روند بازار هم مثبت بود، بیشتر بخرید. در مورد سفارش توقف برای حد ضررها و افزودن موقعیت ها در روند صعودی بازار، اطلاعات لازم را فرا بگیرید تا ضرر نکنید. استراتژی جالب دیگر ورود دستی حد ضرر متحرک است. حد ضرر های متحرک را می‌توان «حد ضررهای محافظت‌کننده سود» نیز دانست. زیرا با تنظیم این حدضررها، معامله‌گر می‌تواند حتی در صورتی که معامله به خوبی انجام نگرفت، مقداری سود بدست آورد.

فرض کنید که یک معامله گر از یک معامله ۱۰ درصد سود کسب کرده. قفل کردن سود روی نیمی از موقعیت با ۵ درصد سود، ایده خوبی است. اگر بازار در روزهای بعد به روند صعودی خود ادامه دهد و سود به ۱۵ درصد برسد، معامله گر باید سفارش توقف را روی ۱۰ درصد قفل کند.

احترام گذاشتن به روندهای قدرتمند بازار

پیدا کردن گوینده این سخن کمی دشوار است. اما از نظر معنایی بسیار پر بار است. گاهی اوقات سرمایه گذاران کاملا (۱۰۰ درصد) نسبت به حرکت قیمت اطمینان دارند، ولی صرفا این اتفاق نمی افتد. پس خودتان را درگیر جو حاکم بر بازار نکنید. انتظار نداشته باشید که همه با نظر شما موافق باشند، حتی اگر حق با شما باشد. علاوه براین، باید مراقب تایید پیش داوری ها، به ویژه در شبکه های اجتماعی نیز باشید.

سرمایه گذاران به دنبال معامله گرانی هستند که خط فکری مشابهی دارند و حساب آنهایی را که مخالف هستند، مسدود می کنند. مشکل این رویکرد، غیر ممکن بودن درک انگیزه های واقعی تحلیلگران ارز رمزنگاری در توییتر است. احتمالا برخی از آنها جو را برای بدست آوردن سود زیاد تغییر می دهند. به خاطر داشته باشید که به روندهای بازار بیش از  حس درونی خود و نظر دیگران، احترام بگذارید.

توجه کردن به شمع های بزرگ نمودارها

اگر روند صعودی بازار آهسته است و ناگهان یک شمع منفی نسبتا بزرگ بر روی نمودار شکل گرفت، بهتر است فورا از این موقعیت خارج شوید. یک روند معکوس ۴ درصدی می تواند ظرف چند ساعت یا چند روز به ۱۲ یا ۱۳ درصد ضرر منجر شود.

از طرف دیگر، پس از یک روند نزولی طولانی مدت، یک شمع مثبت می تواند آغازگر یک روند معکوس باشد. منتظر ماندن برای نشانه های مثبت در بازار و تغییر روند ، معمولا فرصت های بهتری را برای خرید مداوم فراهم می کند. روندهایی که چند هفته یا حتی چند ماه ادامه دارند، روند معکوس سریع تری را تجربه می کنند.

استفاده از چرخه های بازار در معاملات به نفع خود

وقتی که سرمایه گذاران روندهای بازار را به درستی تحلیل می کنند، حتی یک معامله خیلی ناچیز هم منجر به سود زیادی خواهد شد. این دقیقاً زمانی است که یک سرمایه گذار باید سهام خود را افزایش دهد و به موقعیت های باز موجود اضافه کند. از طرف دیگر، در زمان کاهش قیمت ها، کمتر به معامله بپردازید و موقعیت ها را کوچکتر کنید.

صبور باشید، گاهی بازارها تا مدت ها روند خاصی ندارند

به یاد داشته باشید که روند های کوتاه مدت با روند های طولانی مدت تفاوت دارند. اکثر اوقات بازارها جهت خاصی ندارند و بسیاری از معامله گران بی تجربه به آن توجه نمی کنند. وقتی شک دارید هیچ اقدامی نکنید. منتظر تایید یک روند بمانید و سپس نسبت به خرید اقدام کنید.

ساده عمل کنید و معاملات کمی انجام دهید

آگاهی کسب کردن در مورد برخی ابزارهای معاملاتی موفق، بهتر از بررسی شاخص های قیمت است. هرچه متغیرها کمتر باشند، تصمیم گیری راحت تر می شود.

اگر قیمت ارز رمزنگاری مورد نظر شما ۱۵ درصد افزایش یافت و روز بعد ۲۰ درصد دیگر افزایش داشته باشد، بهتر است که رهایش کنید. حتی افزایش های ۳۰۰ درصدی در روند صعودی هم با سقوط مواجه می شوند. در چنین شرایطی به جای ترس از دست دادن یک موقعیت(FOMO )، سفارشات خود را برای سطوح پایین تر تنظیم کنید و منتظر بمانید.

معمولا پرسودترین معاملات روزها یا هفته ها طول می کشند، بنابراین نیازی به عجله کردن نیست. بدون شک بررسی مکرر نوسانات قیمت باعث می شود که یک سرمایه گذار از روی ترس و هیجان، بیش از توان مالی خود یا نیاز بازار معامله انجام دهد که هر دوی آنها بزرگترین دشمن معامله گران هستند، فرقی نمی کند که با تجربه و ماهر باشند یا نه.

هر کسی می تواند برای خودش یک روش معاملاتی طراحی کند. اما پیروی و عمل کردن به برنامه کار ساده ای نیست. از هوش خود در معاملات استفاده کنید، نیازی به سخت کوشی نیست.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید