دنیای ارز دیجیتال

کاهش بی سابقه تعداد کل نود های بیت کوین؛ علت آن چیست؟

طبق اطلاعات محاسبه شده توسط یکی از توسعه دهندگان برتر بیت کوین، تعداد رایانه هایی که برنامه بیت کوین را اجرا می‌کنند به کمترین سطح خود در سه سال اخیر رسیده اند.

بر اساس تخمین های انجام شده توسط لوک داشیر (Luke Dashjr) یکی از توسعه دهندگان شناخته شده بیت کوین، تعداد کل نود های بیت کوین در روز دوشنبه به کمتر از ۴۷۰۰۰ رسیده است که از سال ۲۰۱۷ بی سابقه بوده است. تخمین او، کاهش تدریجی در تعداد نودهای فعال نسبت به بالاترین تعداد نودها در ژانویه ۲۰۱۸ یعنی بیش از ۲۰۰,۰۰۰ نود را نشان می‌دهد.

کاهش در تعداد نود ها بدان معنا است که افراد کمتری در تایید تراکنش های جدید و ذخیره سازی سابقه های تراکنش انجام شده در شبکه شرکت می‌کنند. کاهش تعداد نود ها با افزایش اخیر قیمت و توان ماینینگ مصادف شده است.

محاسبه تعداد نودهای بیت کوین معمولا به صورت تخمینی انجام می‌شود و نظرات مختلفی در خصوص بهترین روش محاسبه این موضوع وجود دارد. تخمین داشیر بر اساس روش قدیمی و نامشخصی است که اگر بازگو شود می‌تواند اعتبار اطلاعات را به خطر بیاندازد.

یکی دیگر از روش های شناخته شده محاسبه تعداد نودهای بیت کوین که توسط بیت نودز (Bitnodes) به صورت رایگان ارائه شده است، کاهش تعداد نودهای بیت کوین در اواسط ماه مارس به کمترین میزان خود طی سال های گذشته را نشان می‌دهد. این تخمین نیز اطلاعات داشیر را تایید می‌کند. هرچند از ماه نوامبر، اطلاعات بیت نودز افزایش نود های استفاده کننده از خدمات onion را نشان داده‌اند. این خدمات به نود ها امکان می‌دهد تا تعیین موقعیت آنها دشوارتر شود.

چرا نودها از شبکه خارج شده اند؟

طبق اطلاعات داشیر، آخرین روند های صعودی بیت کوین با افزایش چشمگیر نود ها همراه بوده است. اما از ماه آوریل ۲۰۱۹، علیرغم نوسان نسبتا صعودی بیت کوین، تعداد نود ها به تدریج کاهش یافته اند. روند نه چندان خوب قیمت یا سقوط اخیر بازار ممکن است منجر به این موضوع شده باشد که بعضی از سرمایه گذاران و اپراتور نودها علاقه خود به بیت کوین را از دست بدهند و نودهای خود را خاموش کنند.

نود بیت کوین  کاهش بی سابقه تعداد کل نود های بیت کوین؛ علت آن چیست؟

 

جیمسون لوپ (Jamson Lopp) موسس و مدیر ارشد فناوری شرکت امنیت ذخیره سازی بیت کوین Casa گفت پس از سقوط قیمت، بسیاری از کاربران بیت کوین علاقه خود به این ارز دیجیتال را از دست دادند و از ایجاد کیف پول های جدید یا اجرای نود دست کشیدند. لوپ نودهایی که هنوز به فعالیت خود ادامه می‌دهند را “نودهای دست آخر” در نظر گرفته است.

افراد بسیار زیاد دیگری نیز ممکن است نودهای بیت کوین خود را خاموش کنند زیرا به نظر آنها، اجرای این نرم افزار به شدت دشوار است. طبق گفته های داشیر، با پیشی گرفتن حجم بلاک ها از پیشرفت فناوری، اجرای نود بیت کوین هر روز سخت تر می‌شود.

چه تعداد نود برای فعالیت شبکه کافی است؟

نودهای کامل بیت کوین به استخراج بیت کوین نمی‌پردازند. در عوض، این نودها به ذخیره سازی کپی های شخصی از بلاک چین می‌پردازند تا از صحت دفترکل عمومی محافظت کنند و به کاربران امکان می‌دهند تا تراکنش های صادر شده در شبکه را تایید کنند.

مت کورالو (Matt Corallo) یکی از توسعه دهندگان بیت کوین در اسکوئر (Square) کاهش تعداد نودها ممکن است مشکلی برای شبکه به حساب نیاید و تعداد نودهای کافی برای فعالیت شبکه هم چنان وجود دارد.

کورالو در این خصوص گفت:

در آخر می‌توان گفت که تعداد نودها مهم نیست، بلکه دو نکته دیگر مهم است: آیا کاربرانی که با بیت کوین تراکنش انجام می‌دهند به بررسی تراکنش های در مقابل نودهای کامل خود می‌پردازند و آیا تعداد نودهای کافی برای ارائه خدمات دانلود برای نودهای جدید وجود دارند یا خیر.منبع خبر “میهن بلاک چین”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید