دنیای ارز دیجیتال

هش ریت بیت کوین بعد از هاوینگ همچنان بالاست! نشانه‌ای برای افزایش قیمت؟!

در ساعت ۱۹:۲۳ تاریخ ۱۱ می (۲۳:۵۳ به وقت ایران) با استخراج بلاک ۶۳۰,۰۰۰، بیت کوین با سومین هاوینگ خود مواجه شد.

هاوینگ رویدادی است که دریافت پاداش ماینرهای ارز دیجیتال به ازای تایید یا استخراج بلاک ها (یا همان پردازش تراکنش ها) را ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. هاوینگ های بیت کوین تقریبا هر ۴ سال یکبار رخ می‌دهد و هاوینگ اخیر هم سومین مورد از زمان پیدایش بیت کوین در سال ۲۰۰۸ می‌باشد.

بیت کوین تنها ارز دیجیتالی نیست که اخیرا دستخوش هاوینگ شده است. فورک های بیت کوین کش و بیت کوین SV نیز در ماه آوریل و با فاصله دو روز از یکدیگر با هاوینگ مواجه شدند.

پس از هاوینگ، هر دوی این شبکه ها شاهد کاهش شدید در هش ریت خود بودند. این کاهش هش ریت ها به دلیل هاوینگ بوده است و ماینرهایی را که با سود اندک به فعالیت می‌پرداختند را مجبور کرد تا دستگاه های خود را خاموش کنند یا توان محاسباتی خود را به بلاک چین دیگری اختصاص دهند.

طی ۱۴ ساعت پس از هاوینگ بیت کوین SV، هش ریت این شبکه از ۳.۰۶ به ۱.۲۳ اگزاهش در ثانیه کاهش یافت که کاهش تقریبا ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. هش ریت بیت کوین کش نیز طی ۲۴ ساعت پس از هاوینگ بیش از ۸۰ درصد کاهش یافت.

کاهش ۸۰ درصدی هش ریت بیت کوین کش  هش ریت بیت کوین بعد از هاوینگ همچنان بالاست! نشانه‌ای برای افزایش قیمت؟!

همانطور که کایل تورپی (Kyle Torpey) در ماه آوریل ۲۰۱۹ پیش بینی کرده بود، این کاهش هش ریت، امنیت بلاک چین های مورد نظر را با تهدید مواجه کرد. در آن زمان، وبسایت  Crypto51.app پیش بینی کرد که حمله ۵۱ درصد به بیت کوین نسبت به انجام این حمله به شبکه بیت کوین کش ۱۴,۴۰۰ درصد هزینه بیشتری به دنبال خواهد داشت.

هش ریت بیت کوین برخلاف فورک های خود، پس از هاوینگ در سطح بالایی حفظ شد. اطلاعات سایت ماینینگ ارز دیجیتال CoinWarz نشان می‌دهد که طی ۷ ساعت پس از هاوینگ، هش ریت این بلاک چین از ۱۳۰.۴۷ به ۱۲۲.۶۴ اگزاهش کاهش یافت.

اگرچه این میزان کاهش ۶.۰۱ درصدی است، اما فاصله بسیار زیادی با کاهش هش ریت دو فورک مورد نظر دارد. میانگین ۷ روزه هش ریت بیت کوین در سایت Blockchain.com در حال حاضر ۱۲۰ اگزاهش در ثانیه است. این موضوع باعث می‌شود که کاهش اخیر به معنای بازگشت به میانگین هش ریت هفته گذشته باشد.

مقاومت ماینرهای بیت کوین ممکن است مربوط به کارمزد بالای تراکنش ها باشد که بر روی تراکنش های این ارز دیجیتال اعمال می‌شود.

زک ووئل (Zack Voell) تحلیلگر کوین دسک در توییتر خاطرنشان کرد که کارمزد تراکنش ها اکنون ۱۵ درصد از پاداش ماینرها برای استخراج بلاک ها را شامل می‌شود. این کارمزد تراکنش ها می‌تواند بعضی از نگرانی های مرتبط با سودآوری ناشی از هاوینگ فورک های بیت کوین را جبران کند. گفتنی است که بیت کوین کش و بیت کوین SV به دلیل قابلیت پردازش تراکنش های بیشتر، کارمزد بسیار کمتری دارند.

هرچند بیت کوین نیز هنوز کاملا از خطر خارج نشده است.

مت دسوزا (Matt D’Souza) مدیرعامل یکی از صندوق های پوشش ریسک به اسم Blockware Mining پس از هاوینگ توضیح داد که ماینرهای بیت کوین در معرض خطر “تسلیم شدن شدید” هستند. وی اذعان کرد که بر اساس اطلاعات این شرکت، در حال حاضر تقریبا ۳۰ درصد هش ریت شبکه از دستگاه های ماینینگ تشکیل شده اند که با قیمت و هزینه سربه‌سر فعالیت می‌کنند.

اگر قیمت بیت کوین از ۸۵۵۰ دلار کاهش یابد یا اگر هش ریت شبکه افزایش یابد، این ماینرها مجبور خواهند شد تا دستگاه های خود را خاموش کنند.

چارلز ادواردز (Charles Edwards) یکی از مدیران ارزهای دیجیتال با این نظر موافقت و خاطرنشان کرد که تحلیل های او نشان می‌دهد هزینه میانگین جهانی برای ماینینگ یک بیت کوین پس از هاوینگ به ۱۴,۰۰۰ دلار افزایش یافته است. این موضوع بدان معنا است که اگر اطلاعات ادواردز درست باشد، بسیاری از ماینرهای بیت کوین در حال حاضر با ضرر فعالیت می‌کنند و در محدوده قرمز رنگ قرار دارند و صحبت دسوزا در خصوص تسلیم شدن ماینرها بسیار محتمل است.

اگرچه این موضوع ممکن است صحت داشته باشد، اما این نکته که هش ریت بیت کوین نسبتا در سطح بالایی حفظ شده است نشان می‌دهد که ماینرها خوش بین هستند که قیمت به زودی افزایش خواهد یافت.منبع خبر “میهن بلاک چین”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید