دنیای ارز دیجیتال

نظر معامله گران برتر بازار در مورد آینده قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تاریخ ۱ ژوئن به طور ناگهانی در کمتر از ۵ دقیقه به ۸۶۰۰ دلار کاهش یافت و معامله گران برتر بازار ارز رمزنگاری درباره جهت حرکت این ارز دچار اختلاف نظر شدند.

قیمت بیت کوین در صرافی بیتمکس از ۱۰۰۰۰ دلار به زیر ۹۰۰۰ دلار سقوط کرد، چون تقریبا ۱۴۰ میلیون دلار از قراردادهای خرید نقد شدند. این اصلاح قیمت تنها ۱۶ ساعت بعد از افزایش قیمت به سطح ۱۰۴۷۳ دلار برای تست سطح مقاومت قوی ۱۰۵۰۰ دلار رخ داد.

میزان نوسانات بیت کوین معمولاً هنگام نزدیک شدن به تاریخ های مهم، افزایش می یابد. انقضای قراردادهای آتی CME و بسته شدن شمع هفتگی یا ماهانه، دوره های مهمی در بازار ارز رمزنگاری هستند.

این کاهش ۱۴ درصدی قیمت در حالی رخ داد که گزینه ها و قراردادهای آتی CME منقضی نشده بودند. ساکو (Hsaka)، معامله گر بازار ارز رمزنگاری تاکید کرد که این کاهش ناگهانی همزمان با بسته شدن نمودار روزانه، هفتگی و ماهانه نبوده است. هیچ گونه تعمیراتی در صرافی ها نیز وجود نداشته است.

کاهش قیمت از منطقه مهم ۱۰۵۰۰ دلار بدون هیچ کاتالیزوری از جمله اخبار یا رویدادهای مهم نشان می دهد که بیت کوین موفق به شکستن یک سطح مقاومت چند ساله نشده است. معامله گران برتر بازار درباره روند قیمت این ارز در کوتاه مدت دچار اختلاف شده اند. برخی پیش بینی می کنند که قیمت به منطقه ۶۰۰۰ تا ۷۰۰۰ دلار سقوط خواهد کرد. مهم ترین دلیل برای پیش بینی ادامه روند نزولی، اقدام اخیر قیمت بوده که ساختار کوتاه مدت بازار را نابود کرده است. در مقابل، برخی دیگر معتقدند که قیمت این ارز به سطح های بالاتر افزایش خواهد یافت و سطح ۱۰۵۰۰ دلار را دوباره تست خواهد کرد.

سناریوی روند نزولی قیمت بیت کوین

از نظر تکنیکال، سقوط قیمت بیت کوین از بالای سطح ۱۰۰۰۰ دلار به زیر سطح ۹۰۰۰ دلار یک نقدینگی کامل بود. قیمت بیت کوین از ۱۴ ماه مه بین ۸۶۰۰ دلار و ۱۰۰۰۰ دلار متغیر بود. بیت کوین در یک شمع ۵ دقیقه ای بالاترین و پایین ترین سطح را از آن خود کرد. کرِد، معامله گر بازار ارز رمزنگاری، گفت:

قیمت هنوز هم در محدوده روزانه ( سطح حمایت ۸۶۰۰ و سطح مقاومت ۱۰۰۰۰ دلار) است. قیمت همچنین سطح میانی و سطح حمایت/مقاومت ماهانه در ۹۳۰۰ دلار را تست می کند. اگر موفق به شکستن نشود، روند معکوس خواهد شد. بنابراین در صورت نزولی شدن روند، به دنبال فروش در زیر سطح ۹۳۰۰ دلار خواهم بود. خسته کننده است، اما قبل از هرگونه اقدام سطح ۹۳۰۰ دلار را زیر نظر بگیرید.

روند نزولی بیت کوین در کوتاه مدت کاملا واضح است: اصلاح قیمت از سطح ۹۴۰۰ و کاهش به زیر سطح ۹۰۰۰ دلار منجر به کاهش قیمت به سطوح حمایت پایین تر خواهد شد. سطح ۹۴۰۰ دلار از اوایل ماه مه تاکنون برای بیت کوین یک منطقه مهم اصلاح قیمت یا بازیابی بوده است. شکست به زیر این سطح منجر به روند نزولی کوتاه مدت خواهد شد.

معامله گرانی مانند سالسا تکیلا خاطرنشان کردند که احتمالا بیت کوین از سطح های مقاومت بالاتر نظیر ۹۹۰۰ دلار اصلاح خواهد شد، چون قیمت به این سطح ها افزایش می یابد و سپس اصلاح می شود. در صورت چنین اتفاقی، این سومین بار خواهد بود که قیمت از سطح ۱۰۵۰۰ دلار اصلاح می شود و این احتمال آغاز روند نزولی جدید را بالا می برد.

معامله گر بیت کوین معروف به دونالد گفت که بیت کوین اکنون در معرض کاهش به سطح های حمایت پایین تر، از جمله ۷۷۰۰ و ۶۴۰۰ دلار قرار دارد. این معامله گر تاکید کرد، از آنجا که هر دو تلاش قیمت در اکتبر سال ۲۰۱۹ و فوریه سال جاری برای ادامه روند صعودی در سطح مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار متوقف شده اند، احتمال شکل گیری یک الگوی “سقف سه قلو” در کوتاه مدت وجود دارد.

الگوی سقف سه قلو  نظر معامله گران برتر بازار در مورد آینده قیمت بیت کوین
احتمال تشکیل الگوی سقف سه قلو در نمودار روزانه

اریک تیس، تحلیلگر تکنیکال بازار گفت که وی از سناریوی صعودی کوتاه مدت حمایت می کند. اما اگر قیمت دوباره از سطح ۱۰۰۰۰ دلار اصلاح شود و به زیر سطح ۹۰۰۰ دلار سقوط کند، احتمال کاهش قیمت به سطح ۷۰۰۰ دلار در سه ماهه سوم سال جاری وجود دارد. اصلاح اخیر قیمت، شمع ماهانه ژوئن را نیز در معرض نزولی شدن قرار داد.

شمع ماهانه  نظر معامله گران برتر بازار در مورد آینده قیمت بیت کوین
شمع ماهانه بیت کوین در معرض نزولی قرار دارد

اگر قیمت بیشتر کاهش یابد و به سطح های پایینی منطقه ۸۰۰۰ دلار سقوط کند، این احتمال وجود دارد که یک شمع ماهانه مشابه ماه فوریه بسته شود. توجه داشته باشید که بسته شدن شمع ماهانه فوریه منجر به کاهش قیمت به سطح ۳۶۰۰ دلار در ماه بعد شد. در صورت چنین اتفاقی، بیت کوین شاهد یک اصلاح قیمت چند ماهه خواهد بود.

Dave the Wave ، تحلیلگر تکنیکال بازار ارز رمزنگاری، خاطرنشان کرد که احتمالا اصلاح قیمت بیت کوین تا سپتامبر سال جاری ادامه خواهد یافت. این شبیه به روند نزولی قبلی در اواخر سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ است.

روند نزولی بیت کوین  نظر معامله گران برتر بازار در مورد آینده قیمت بیت کوین 1591280031 449
روند نزولی بیت کوین در نیمه دوم سال ۲۰۲۰

از لحاظ تاریخی، بیت کوین تمایل به یک عملکرد قوی در سه ماهه دوم هر سال دارد. اما در سه ماهه دوم و چهارم سال، این ارز غالبا روند کاهشی به خود می گیرد و یک اصلاح سه ماهه را تجربه می کند.

سناریوی روند صعودی بیت کوین

در سناریوی روند صعودی، بیت کوین باید در کوتاه مدت سطح حمایت را در ۹۴۰۰ دلار ایجاد کند و قیمت را در بالای این سطح نگه دارد تا به بالای سطح ۱۰۵۰۰ دلار برسد. تیس گفت:

اگر بیت کوین در کوتاه مدت سطح ۱۰۰۰۰ دلار را پس بگیرد، بدون  این که به زیر سطح ۸۶۰۰ دلار کاهش یابد، شاهد افزایش قیمت آن به سطح ۱۱۰۰۰ دلار خواهیم بود و در حالت ایده ال قبل از ادامه حرکت به سطح های بالاتر، سطح ۱۰۰۰۰ دلار را دوباره تست خواهد کرد. با توجه به تکنیکال های موجود، پیش بینی می کنم که روندهای صعودی به زودی قیمت را به سطح ۱۰۰۰۰ دلار خواهند رساند و سپس شتاب بیشتری بدست خواهند آورد و به حرکت خود به سمت سطح های بالاتر ادامه خواهند داد.

به طور مشابه، ساتوشی فلیپر، معامله گر بیت کوین، یک الگوی صعودی برای بیت کوین ارائه کرد که در آن بیت کوین سطح ۱۰۵۰۰ دلار را مجدد تست می کند. اما لازم است که بیت کوین در بالای سطح ۹۴۰۰ دلار باقی بماند و قدرت خود را در یک منطقه حمایت کلیدی نشان دهد.

روند صعودی بیت کوین  نظر معامله گران برتر بازار در مورد آینده قیمت بیت کوین
سناریوی روند صعودی بیت کوین در کوتاه مدت

متیو فیکی (Matthew Ficke)، رئیس توسعه بازار در شرکت OKCoin، گفت که سطح آگاهی درباره بیت کوین به عنوان یک  پوشش (محافظ) در برابر تورم و نفوذ دولت ها در حال افزایش است و این باعث می شود تا این ارز مورد توجه بیشتری قرار بگیرد:

افزایش قیمت بیت کوین به بالای سطح ۱۰،۰۰۰ دلار همزمان با ناآرامی های اجتماعی و اقتصادی در سراسر ایالات متحده است. برخی معتقدند محیط زیست به بازار یادآوری می کند که این ارز می تواند به عنوان محافظ در برابر نفوذ بیش از حد دولت عمل کند. از آنجا که بازارهای سهام در نزدیکی سطح های حمایت قبلی خود قرار دارند، به نظر می رسد توجه بسیاری از افراد به بازار ارز رمزنگاری جلب شده است.

در حالت ایده آل ، حجم معاملات نقدی بیت کوین باید حرکت خود را برای ادامه روند صعودی حفظ کند. تاکنون، صرافی های بزرگ مانند بایننس شاهد کاهش حجم معاملات بیت کوین در برابر تدر بوده اند که این مانع شکستن قیمت این ارز به بالای سطح ۱۰۵۰۰ دلار می شود. این احتمال وجود دارد که کاهش سریع و ناگهانی قیمت برای از دور خارج کردن معامله گران کم تجربه صورت گرفته  است. 

تمام موارد صعودی در کوتاه مدت مستلزم باقی ماندن قیمت در بالای سطح ۹۴۰۰ دلار  و آغاز یک حرکت سریع به سمت منطقه ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ دلار هستند، البته به نظر می رسد که این مهم در حال اتفاق افتادن است.

متغیرهایی که ممکن است بر قیمت تاثیر بگذارند

الکس کروگر، اقتصاددان، اظهار داشت که حرکت صعودی قیمت از سطح ۸۰۰۰ دلار به سطح ۱۰۴۰۰ دلار بیشتر مربوط به معاملات آتی بوده و کاهش قیمت در تاریخ ۱ ژوئن نیز به دلیل نقدینگی زیاد در بازار قراردادهای آتی بوده است.

همانطور که در این کاهش شدید مشاهده شد، زمانی که بازار معاملات آتی  منجر به روند صعودی به سمت یک سطح مقاومت چند ساله می شود، احتمال اصلاح قیمت را افزایش می دهد. قبل از کاهش قیمت به سطح ۸۶۰۰ دلار، حجم قراردادهای باز در صرافی بیتمکس ۷۱۸ میلیون دلار بود. نرخ تامین اعتبار نیز ۰٫۱۶ درصد بود ، این نشان می دهد که اکثریت قریب به اتفاق بازر انتظار افزایش قیمت این ارز را داشته اند.

یک تحقیق توسط کوین متریکس نیز نشان داد که بازار مشتقات، بسیار بزرگتر از بازارهای نقدی است. برای این که بیت کوین شاهد یک روند صعودی واقعی باشد، حجم باید در بین قراردادهای آتی، گزینه ها، معاملات نقدی و بازارهای سازمانی به طور متوازن توزیع شود. در این گزارش آمده است:

بزرگترین افزایش زمانی رخ می دهد که بازارهای مشتقات به این متغیرها اضافه شوند. مانند سایر کلاس های دارایی، بازار مشتقات در بیت کوین چندین برابر بزرگتر از بازارهای نقدی هستند. اگر حجم های گزارش شده درست باشند، دستیابی به یک موقعیت از طریق بازار مشتقات سودآورترین روش است.

بازار معاملات آتی که اکثر فعالیت های معاملاتی بیت کوین را شامل می شود، متغیری است که می تواند در ماه های آینده بیت کوین را در معرض یک روند نزولی ادامه دار قرار دهد.

با این حال، پذیرش رو به افزایش بیت کوین توسط نهادهای سرمایه گذاری نکته مثبتی برای این ارز است. شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل از ۱۱ ماه مه تاکنون ۱٫۵ برابر بیشتر از آن چه استخراج شده، بیت کوین خریده است و توانسته مقدار قابل توجهی از عرضه در گردش این ارز را جذب کند.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید