دنیای ارز دیجیتال

قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ؛ معامله گران مطرح پاسخ می دهند

قیمت بیت کوین قبل از برگزاری سومین هاوینگ، نوسانات زیادی داشت. معامله گران برتر بازار ارز رمزنگاری در مورد جهت بعدی روند قیمت بیت کوین اختلاف نظر دارند. قیمت این ارز برتر بازار به زیر سطح کلیدی ۱۰۰۰۰ دلار اصلاح شد. در ۱۰ ماه مه و درست یک روز مانده به هاوینگ، قیمت به سطح ۸۱۰۰ دلار کاهش یافت.

به دنبال کاهش ۲۰ درصدی قیمت، معامله گران درباره جهت حرکت بعدی قیمت دچار اختلاف شدند. برخی از معامله گران معتقد بودند که بیت کوین خیلی زود به منطقه مقاومت ۱۴۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دلار صعود خواهد کرد.

از نظر تاریخی، وقتی که روند صعودی قیمت بیت کوین طولانی می شود، ازسطح های مقاومت به آسانی عبور می کند. برای مثال، در دسامبر سال ۲۰۱۷ قیمت بیت کوین طی ۲۸ روز از سطح ۸۰۰۰ دلار به سطح ۲۰۰۰۰ دلار رسید. در ژوئن سال ۲۰۱۸، قیمت این ارز در مدت سه هفته از سطح ۷۵۰۰ دلار به سطح ۱۴۰۰۰ دلار افزایش یافت. بنابراین، قیمت بیت کوین میل به افزایش با اختلاف زیاد در یک دوره کوتاه مدت دارد، مخصوصا زمانی که با تقاضای زیاد سرمایه گذاران جزئی روبرو شود.

با این حال، بیشتر معامله گران پیش بینی می کنند که قیمت بیت کوین پس از کاهش به سطح ۸۱۰۰ دلار، سطح های حمایت پایین تر را تست خواهد کرد. با توجه به این که قیمت بعد از دو هاوینگ قبلی کاهش یافت، تحلیلگران تکنیکال انتظار دارند که بیت کوین به پایین ترین سطح در منطقه ۶۵۰۰ دلار کاهش یابد.

سناریوی روند صعودی بیت کوین در پساهاوینگ

سناریوی اصلی صعودی بعد از هاوینگ، شکستن یک خط روند کلیدی (مربوط به سال ۲۰۱۷) در بالای سطح ۱۴۰۰۰ دلار است. در سال گذشته، قیمت بیت کوین به سمت یک چرخه بزرگ چند ساله حرکت کرد. این چرخه بعد از افزایش قیمت به سطح ۲۰۰۰۰ و همچنین افزایش به سطح ۱۴۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۹ تشکیل شد. هر بار که قیمت نزدیک این منطقه شده تا آن را بشکند، اصلاح شدید رخ داده است.

قیمت بیت کوین در یک چرخه چند ساله   قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ؛ معامله گران مطرح پاسخ می دهند
قیمت بیت کوین در یک چرخه چند ساله

اگر حرکت فعلی بیت کوین بسیار قوی باشد و بتواند این روند چند ساله را بشکند، احتمال شروع یک روند صعودی بزرگ وجود خواهد داشت. ساتوشی فلیپر،معامله گر بازار ارز رمزنگاری گفت:

نظر من این است که خط روند بالایی و سطح مقاومت شکسته خواهند شد و قیمت به سطح های بالاتر افزایش خواهد یافت. به هیچ وجه نظرم را به خاطر عده ای نادان که بیت کوین های خود را فروختند و یک روزه قیمت را کاهش دادند، تغییر نمی دهم.

یک تحلیلگر تکنیکال بیت کوین معروف به “گلکسی” پیش بینی مشابهی را مطرح کرد و اظهار داشت که آخرین باری که شمع های هفتگی بیت کوین هفت هفته متوالی صعودی بودند، قیمت ۱۶۰ درصد افزایش پیدا کرد. در هفت هفته گذشته قیمت بیت کوین بدون بازگشت به سطح های پایین، به روند صعودی خود ادامه داد. از دسامبر سال ۲۰۱۸ تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. در آن زمان، قیمت  طی هفت ماه از سطح ۳۱۰۰ دلار به سطح ۱۴۰۰۰ دلار افزایش یافت. گلکسی در این باره می گوید:

نگاه کنید چه اتفاقی افتاد. آخرین باری که شاهد ۷ شمع سبز هفتگی پی در پی بودیم. شمع “دوجی تشکیل شد و بعد از آن قیمت ۱۶۰ درصد افزایش یافت. با بررسی نمودار می توان نتیجه گرفت که اکنون همان اتفاق رخ داده است.

فراکتال هفتگی بیت کوین  قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ؛ معامله گران مطرح پاسخ می دهند
فراکتال هفتگی بیت کوین

روند صعودی میان و بلند مدت قیمت بیت کوین که براساس شاخص های تکنیکال و فراکتال هستند، با ورود سرمایه گذاران سرشناسی همچون پل تودور جونز، سرمایه گذار و میلیاردر آمریکایی، به بازار ارز رمزنگاری قوت گرفته اند. جونز در مصاحبه ای با شبکه سی ان بی سی خاطر نشان کرد که به مرور زمان اعتماد به بیت کوین بیشتر خواهد شد. او تاکید کرد که ۱۱ سال از عمر این ارز می گذرد و در مراحل ابتدایی رشد خود است. جونز گفت:

وقتی صحبت از اعتماد به میان می آید، بیت کوین ۱۱ سال دارد و اعتماد بسیار کمی به آن وجود دارد. شاهد ظهور یک دارایی با ارزش هستیم. آینده معلوم خواهد کرد که آیا این ارز موفق خواهد شد یا نه. آنچه من می دانم این است که هر روزی که می گذرد و بیت کوین به بقای خود ادامه می دهد، اعتماد به آن بیشتر می شود.

با توجه به نفوذ جونز در بازارهای مالی، این احتمال وجود دارد که دیگر نهادهای سرمایه گذاری از او پیروی کنند و به سمت سرمایه گذاری در بیت کوین بیایند. گری اسکیل در سه ماهه اول سال جاری بیش از ۳۸۰ میلیون دلار سرمایه گذاری از طرف نهادهای سرمایه گذاری به ثبت رساند. این رکورد سناریوی صعودی بیت کوین پس از هاوینگ را افزایش می دهد.

سناریوهای نزولی در کوتاه‌مدت

چندین معامله گر پیش بینی می کنند که در کوتاه مدت قیمت بیت کوین تا سطح ۶۵۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. استدلال های قوی برای روند نزولی موقتی پس از هاوینگ وجود دارند. نزدیک شدن بیت کوین به سطح مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار و داده های تاریخی نشان می دهند که بعد از هاوینگ شاهد کاهش شدید قیمت خواهیم بود.

طبق نظر دیو د دیو، معامله گر بیت کوین، اگر قیمت این ارز بر اساس فراکتال سال ۲۰۱۹ حرکت کند، به احتمال زیاد به منطقه ۶۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت. وی گفت:

اگر فراکتال ها همچنان ادامه داشته باشند، باید به فکر اصلاح قیمت به سطوح پایین تر بود. اصلاح ۵۰ درصدی می تواند قیمت را به منطقه ۶۰۰۰ دلار کاهش دهد. شرایط برای شروع روند صعودی فراهم شده اند.

نمودار قیمت بیت کوین  قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ؛ معامله گران مطرح پاسخ می دهند 1589293823 368
نمودار قیمت بیت کوین

منطقه ۶۴۰۰ تا ۶۶۰۰ دلار نیز از اهمیت تاریخی ویژه ای برخوردار است. در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۹، قیمت بیت کوین از سطح ۱۰۵۰۰ دلار به سطح ۶۴۱۰ دلار کاهش یافت. قیمت چهار هفته در محدوده ۶۰۰۰ دلار بود و در ماه فوریه دوباره به سطح ۱۰۵۰۰ دلار رسید.

کاهش قیمت به سطح ۶۴۰۰ دلار منجر به تقویت منطقه حمایت ۶۴۰۰ تا ۶۶۰۰ دلار می شود و در نهایت روند صعودی بیت کوین در نیمه دوم سال تقویت خواهد شد. یکی از معامله گران بازار به نام “وُلف”  نیز همین سناریو را مطرح کرد. قیمت بیت کوین از زمان بازیابی از کف ۳۶۰۰ دلار در داخل یک مثلث صعودی حرکت کرده است.

کاهش ناگهانی قیمت به سطح ۸۱۰۰ دلار در روز ۱۰ مه باعث شکستن این مثلث شد و از نظر تکنیکال بیت کوین را در معرض اصلاح شدید قرار داد. اسکات ملکر، سرمایه گذار بازار ارز رمزنگاری، گفت که بازار شاهد یک کاهش شدید بود. 

خطر شکستن مثلث صعودی   قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ؛ معامله گران مطرح پاسخ می دهند
خطر شکستن مثلث صعودی

بازگشت قیمت از سطح ۱۰۰۰۰ دلار پس از افزایش ۱۶۰ درصدی طی دوماه می تواند در بازار ثبات ایجاد کند. قیمت بیت کوین در این دوماه شاهد افزایش سه برابری بود و اصلاح قیمت در این روند صعودی رخ نداد. همین مسئله باعث نگرانی تحلیلگران تکنیکال درباره دوام این روند صعودی شد.

متغیرهای تاثیرگذار بر روند کوتاه مدت

در کوتاه مدت، قیمت بیت کوین با دو متغیر مهم مواجه خواهد شد: جریان ورودی ناگهانی از طرف نهادهای سرمایه گذاری و فروش زیاد توسط استخراج کنندگان کوچک. با توجه به اینکه نهادهای سرمایه گذاری صدها میلیون دلار در سه ماه اول سال جاری به بیت کوین اختصاص داده اند، احتمال ورود سرمایه بیشتری به بازار پس از هاوینگ زیاد است.

بری سیلبرت، مدیرعامل گری اسکیل، در توییت هفته گذشته خود خاطرنشان کرد که سرمایه این شرکت تا ۹ مه به ۳.۷ رسیده که بیشترین رقم سرمایه از زمان تاسیس این شرکت است. در گزارش سه ماهه اول سال جاری شرکت گری اسکیل آمده است:

صندوق های پوششی، سرمایه گذاری خود را افزایش داده اند، ۸۸ درصد سرمایه ورودی درسه ماهه اول سال از طرف نهادهای سرمایه گذاری بوده است و بخش زیادی از این سرمایه توسط صندوق های پوشش صورت گرفته است. رویکرد و استراتژی این صندوق ها متفاوت است اما شامل استراتژی‌های چندگانه، آربیتراژ، قراردادهای خرید و فروش در بازار سهام، استراتژی‌های مرتبط با اقتصاد کلان جهانی و سرمایه‌های مربوط به ارزهای دیجیتال بوده است.

در طرف دیگر، متغیری که ممکن است در کوتاه مدت منجر به کاهش قیمت بیت کوین شود، فروش زیاد توسط استخراج کنندگان کوچک و بدهکار است. به گفته ترید بلاک، بسته به سختی استخراج در سال جاری، هزینه استخراج بین ۱۲۵۰۰ دلار تا ۱۵۰۰۰ دلار خواهد بود.

با وجود اینکه هزینه‌های استخراج کمتر از حد پیش‌بینی‌هاست، حتی اگر هزینه استخراج ۱۲۵۲۵ دلار باشد، باز هم استخراج کنندگان حداقل برای چند ماه ضرر خواهند کرد. کاهش نسبی قیمت بیت کوین، استخراج کنندگان کوچک را مجبور به فروش بیشتر این ارز می کند تا از این راه بتوانند هزینه های خود را تامین کنند.

هر دو متغیر احتمالاً در کوتاه مدت قیمت بیت کوین را به شکلی معنادار تحت تاثیر قرار نمی دهند ، زیرا نمایانگر سناریوهای افراطی هستند. اکنون بیت کوین در یک نقطه حساس قرار دارد که ممکن است روند قیمت آن را در ۱۲ ماه آینده مشخص کند.به طور کلی ، نظر معامله گران همچنان در دراز مدت نسبت به روند قیمت BTC مثبت است.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید