دنیای ارز دیجیتال

جاستین سان قرار خود با وارن بافت را لغو کرد!

جاستین سان (Justin Sun) اخبار در مورد اینکه ناهار خیریه با وارن بافت را به دلیل تحت تعقیب بودن قانونی لغو کرده است تکذیب نمود. در چین، جایی که مدیران گاهی اوقات ناپدید می شوند، چنین گزارش هایی غیر عادی نیستند.

جاستین سان یک میلیونر چینی و موسس ترون می باشد که این روزها بسیار بر سر زبان ها افتاده است. او مبلغ ۴.۶ میلیون را برای داشتن یک ناهار خیریه در فرانسیسکو با وارن بافت پرداخت کرده بود و تا رسیدن آن روز در صفحات اجتماعی روزشماری می‌کرد. وی افراد زیادی را برای حضور در این ناهار دعوت کرده بود اما سه روز قبل از این مراسم در رسانه‌های چینی به بیماری خود اشاره کرد و این قرار را لغو کرد.

منبعی ناشناس اعلام کرد او می‌خواهد این مراسم را در چین برگزار کند. منبعی دیگر، در مقابل اعلام کرد او هرگز چین را ترک نخواهد کرد.

با توجه به اینکه مقامات چینی رویکرد سختگیرانه ای برای نظارت بر امور مالی و تجاری دارند، این اتفاق بارها رخ داده که مدیران ماه ها و حتی سالها ناپدید شده‌اند. این‌گونه ناپدید شدن و بازپرسی های پلیس در چین گاهی باعث نابودی جامعه‌ی کسب و کار در این کشور شده است. معمولا گمان می‌شود در پی این ناپدید شدنها، یکی از این مدیران بازداشت شده است. انتشار خبر بازداشت یکی از مدیرانی که این‌گونه ناپدید شده بود، سان را وادار کرد تا عکس و فیلم‌هایی از خود منتشر کند که بیان کننده‌ی حضور او در فرانسیسکو بود.

این حوادث بخشی از بررسی گسترده تر دولت چین در اقتصاد کشور و سرکوب فعالیت های سرمایه گذاری خطرناک و احتمالی است. در سال های اخیر، مقامات به دنبال پایان دادن به شیوه های مالی مبهم مانند اعطای وام دهی به سبک همتا به همتا کرده‌اند و تلاش کرده اند نمونه هایی از برخی مدیران برجسته را به عنوان یک هشدار برای دیگران معرفی کنند.

این تلاش‌ها در مورد ارزهای رمزنگاری شده‌ای مانند بیت‌کوین و دیگر ارزها به صورت توسعه یافته‌تری انجام می‌شوند. پکن زمانی ارزهای دیجیتال را به عنوان موتورهای بالقوه برای رشد مورد پذیرش قرار داد، اما دولت از آن زمان به بعد نگران است که مشکل در ردیابی آنها می تواند ثروتمندان چین را به سمت خارج کردن اموال خود از چین ببرد.

در اوایل سال جاری، چین ارزهای رمزنگاری شده را در لیست صنایع ممنوعه قرار داد. رئیس انجمن بیت‌کوین هنگ کنگ (Leonhard Weese) در گفتگو با رهبران صنعتی این‌گونه بیان کرده:

برخی از سرمایه گذاران و کارآفرینان سرمایه گذار، سوالات بسیاری از مقامات دارند و پلیس محلی در برخی موارد حساب های بانکی آن‌ها را مسدود کرده است. همین طور شایعاتی وجود دارد که برخی افراد فعال در بخش ارز رمزنگاری شده ممنوع خروج شده اند.

این هفته ترس اینکه آقای سان بعد از کنسل کردن مراسم ناهار خیریه ممکن است تحت پیگیری باشد، باعث شد ارزش ترون حدود ۲۰ درصد کاهش یابد. بنابراین برای فرار از این کاهش، ترون بلافاصله اعلام کرد جاستین سان سنگ کلیه دارد.

در روز سه شنبه در چین، Caixin یک مجله کسب و کار معتبر چین، گزارش داد که آقای سان در حالی که برای فعالیت های غیرقانونی کسب و کار و پولشویی مورد بررسی قرار گرفته است، در چین تحت ممنوعیت خروج نگهداری می باشد.

در عرض چند ساعت، جاستین سان از رسانه های اجتماعی توییتر و چینی استفاده کرد تا این گزارش را متوقف کند. او در کنفرانس رسانه های اجتماعی چینی خود گفت که شایعات در مورد پولشویی اشتباه بود و این گزارش کاملا دروغین بود. همچنین اضافه کرد: “من در امنیت کامل هستم.” سپس یک ویدیو زنده از خودش را از یک دفتر در سانفرانسیسکو که نمای پل خلیج را داشت پخش کرد. او همچنین برای اطمینان دادن به مقامات درباره‌ی درستی زمان انتشار عکس، در حالی که برگه‌ کاغذی که روی آن یک هش نوشته شده بود سلفی‌ایی از خود منتشر کرد. از آنجا که این هش‌ها در بردارنده‌ی زمان هستند؛ مشخص بود عکس برای تاریخ همان روز بوده است.

جاستین سان در روز یک‌شنبه در رسانه اجتماعی خود در چین عذرخواهی بلند بالایی از قانون گذارها و رسانه کرد و از آن‌ها بابت بینش و انتقادشان و ابراز تاسف از اینکه چگونه او ترون را به بازار عرضه کرد صحبت کرد و پس از مدتی این عذرخواهی را پاک کرد. بنیانگذار ترون افزود با مراجع قانونی همکاری خواهد کرد اما جزئیات این همکاری را اعلام نکرد. وی گفت:

من به منافع کشور، بخش‌ها و مردم بالاتر از هر چیز دیگری می اندیشم. برای توسعه‌ صنعت بلاک‌چین، من منافع خود را رها کرده، قانون را به کار می‌گیرم و انرژی مثبت بیشتری به دست می‌آورم.

 

روز چهارشنبه، رسانه های چینی تصاویر و سایت های جاستین سان را مورد سوال قرار دادند. Caixin یک مقاله با توضیح دقیق از اینکه چگونه وی می تواند به خارج از کشور برود در حالی که ممنوع الخروج است نوشت:

اگر ممنوعیت خروج و پیشرفت تحقیقات به خوبی هماهنگ نشده باشند، در این خصوص نقاط ضعف وجود دارد.

گلوبال تایمز (G)lobal Times، یک تابلوئیسم ملی گرای متعلق به حزب کمونیست چین، سان را متهم به استفاده از مراسم ناهار با آقای بافت برای ارتقاء موقعیت خود کرد.

در هفته های اخیر حداقل یکی از ده ها شرکت جاستین سان تحت نظارت رسمی قرار گرفته است. در ماه گذشته، اداره امور صنایع و بازرگانی چین، شرکت Guangzhou Pei Wo را در لیست سیاه برای فعالیت غیر قانونی قرار داده است. تماس ها به شرکت پاسخ داده نشد.

بنیانکذار ترون در اواخر سال ۲۰۱۷، ۷۰ میلیون دلار از طریق پلتفرم ارز دیجیتالی خود به دست آورد. تقریبا در همان زمان، بانک مرکزی چین، پایه‌های اصلی ارزهای دیجیتال مانند ترون را برای جمع آوری پول و مبادله، ممنوع کرد.

با این حال هنوز مشخص نیست که جاستین سان واقعا تحت تعقیب قانونی قرار خود را لغو کرده است و یا واقعا به دلیل مشکلات جسمی این قرار ناهار که برای وی پر اهمیت بود لغو شد. در هر صورت به نظر می رسد وی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند.منبع خبر “میهن بلاک چین”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید