دنیای ارز دیجیتال

تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد

قیمت بیت کوین تقریبا هفته پایداری را پشت سر گذاشت و در منطقه ۶۰۰۰ تا ۷۳۰۰ دلار در نوسان بود. اما به دلیل نوسانات کم، از حجم بیت کوین نیز کاسته شد و این نشان می دهد که حرکتی بزرگ در راه است. چه می توان از بازارها انتظار داشت، در حالی که همه گیری کروناویروس اقتصاد جهانی را تحت تاثیر خود قرار داده است؟

مواجهه بیت کوین با سطح مقاومت بسیار مهم 

قیمت بیت کوین در نزدیکی سطح مقاومت مهمی قرار دارد و برای حرکت صعودی باید این سطح را بشکند. شکستن سطح مقاومت ۶۹۰۰ تا ۷۱۰۰ دلار نشان دهنده حرکت صعودی قیمت است و راه را برای رسیدن قیمت به سطح ۸۰۰۰ دلار هموار می کند.

BTC USD 1-day chart. Source: TradingView تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد
نمودار یک روزه قیمت بیت کوین

دلیل آن کاملا واضح است. قیمت بیت کوین طی چند هفته گذشته شاهد اصلاح قیمت بوده و پس از آن به آرامی شروع به افزایش کرد. قیمت این ارز برتر بازار نسبت به کاهش اخیر به سطح ۳۷۵۰ دلار، تقریبا  حدود ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

با این حال، هیچ سطحی برای حمایت دوباره تعیین نشد، که این یک عامل مهم برای تبدیل شدن روند به صعودی است. قیمت بیت کوین باید سطح های حمایت قبلی را پس بگیرد تا سطوح  را از مقاومت به حمایت تبدیل کند و چشم انداز خوش بینانه تری برای بازار بوجود آورد.

بیت کوین و میانگین متحرک ۱۰۰ هفته

در این مرحله باید به نمودارهای زمانی بلند مدت توجه کرد، زیرا آنها سطوح مقاومت و حمایت بیشتری ارائه می دهند. نمودار هفتگی یکی از این نمودارها است. سطوح مقاومت و حمایت مهمی در میانگین متحرک های ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ هفته قرار دارند.

BLX 1-week chart. Source: TradingView تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد
نمودار یک هفته BLX

در حال حاضر، قیمت بیت کوین از میانگین متحرک ۳۰۰ هفته به نزدیکی بالای میانگین متحرک ۱۰۰ هفته برگشته، ولی نتوانست از میانگین متحرک ۱۰۰ هفته عبور کند. اگر بخواهیم روند بازار تبدیل به صعودی شود باید منتظر رسیدن قیمت به میانگین متحرک ۱۰۰ هفته باشیم.

شکستن سطح مقاومت ۶۹۰۰ دلار( همان سطح حدود میانگین متحرک ۱۰۰ هفته) به این معنی است که بازار این میانگین متحرک را به عنوان سطح حمایت دوباره پس خواهد گرفت. اگر این میانگین متحرک تبدیل به حمایت شود، می توان نتیجه گرفت که روند صعودی بازار آغاز شده است.

با این حال، از دست دادن میانگین متحرک ۲۰۰ هفته (تقریبا در سطح ۵۴۰۰ دلار) منجر به کاهش بیشتر قیمت به منطقه ۴۰۰۰ دلار می شود. این منطقه در نزدیکی میانگین متحرک ۳۰۰ هفته قرار دارد. به طور طبیعی، چنین کاهشی باعث یک دوره انباشت خواهد شد که در چرخه های قبلی شاهد آن بوده ایم.

با توجه به این که اقتصاد تحت تاثیر کروناویروس قرار گرفته، دوره انباشت و معاملات حاشیه ای عجیب نخواهند بود. به هر حال، اگر بیت کوین بتواند میانگین متحرک ۱۰۰ هفته را دوباره پس بگیرد و روند را به صعودی تبدیل کند، این می تواند نشانه ای از حرکت صعودی بازار باشد.

ارزش کل بازار و سطح مقاومت مهم

ارزش کل بازار ارز رمزنگاری شده نمای کاملی را نشان می دهد. شکست سطح مقاومت ۱۸۵ تا ۱۹۰ میلیارد دلار و رسیدن ارزش بازار به بالای این سطح، حاکی از روند صعودی بازار خواهد بود و ۲۴۰ و ۳۰۰ میلیارد دلار سطوح بعدی مقاومت هستند.

Total market capitalization cryptocurrency 1-week chart. Source: TradingView تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد 1586158938 787
نمودار یک هفته ارزش کل بازار ارز رمزنگاری

اما اگر هفته آینده بازار قرمز باشد، یک تست نزولی بیشتر در نمودار ارزش کل بازار ممکن است رخ دهد. مناطق ۱۳۰ و ۱۰۵ تا ۱۱۵ میلیارد دلار، مناطقی هستند که باید منتظر آنها بود. همانطور که گفته شد، میانگین متحرک ۳۰۰ هفته می تواند به عنوان یک سطح حمایت عمل کند.

این میانگین متحرک در حدود ۱۱۷ میلیارد دلار است. اگر بازار شاهد سقوط بیشتر باشد، این سطح، اولین منطقه ای است که باید منتظرش بود.

سناریو روند صعودی قیمت بیت کوین

اکنون سناریوی روند صعودی برای بیت کوین کاملا واضح است. نمودار نشان می دهد که جهت خط روند روبه پایین است، که برای یک چشم انداز صعودی باید به سمت بالا شکسته شود. بنابراین، ابتدا بیت کوین باید بالاتر از سطح حمایت ۶۳۰۰ تا ۶۴۰۰ دلار باقی بماند و بعد از آن، مرحله اصلی شکستن به سمت بالا خواهد بود.

BTC USD 6-hour bearish chart. Source: TradingView تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد
نمودار ۶ ساعته روند صعودی قیمت بیت کوین

انتظار می رود لحظه ای که قیمت، سطح مقاومت ۶۹۰۰ تا ۷۱۰۰ دلار را بشکند، شمع سبز ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلاری تشکیل شود و قیمت آزادانه به سمت سطح مقاومت مهم بعدی در ۷۸۰۰ تا ۸۰۰۰ دلار حرکت کند.

مرحله آخر چشم انداز صعودی، تبدیل سطح مقاومت ۶۹۰۰ تا ۷۱۰۰ دلار به سطح حمایت است. اگر چنین اتفاقی بیفتد، می توان منتظر حرکت های روبه بالای بیشتری بود و سطوح ۸۵۰۰ ، ۹۳۰۰ و ۱۰۴۰۰ دلار هدف های بعدی خواهند بود.

در حال حاضر، شکستن قیمت به بالای این سطح می تواند حرکت بزرگی باشد.

سناریو روند نزولی قیمت بیت کوین

با توجه به ناپایداری های اقتصادی و روند قیمت بیت کوین، چشم انداز روند نزولی هنوز هم محتمل است و می توان گفت که قیمت دریک گُوِه افزایشی درون یک روند نزولی کلی است.

BTC USD 6-hour bearish chart. Source: TradingView تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد تلاش برای شکستن مهم‌ترین سطح مقاومت ادامه دارد 1586158938 457
نمودار ۶ ساعته روند نزولی قیمت بیت کوین

چون حجم بیت کوین در حرکت های اخیر کاهش یافته، باید منتظر حرکتی بزرگ در بازارها بود. تلفیق همه چیز در کنار مقاومت ها، یک حرکت روبه پایین است که به احتمال زیاد رخ می دهد.

بنابراین اگر قیمت بیت کوین نتواند به بالای سطح ۶۹۰۰ تا ۷۱۰۰ دلار(منطقه قرمز) بشکند، انتظار می رود که به سطح ۵۶۰۰ تا ۵۸۰۰ دلار کاهش یابد و تبدیل سطح مقاومت به حمایت یا بالعکس حرکاتی هستند که معامله گران در ادامه باید منتظر آنها باشند.

اگر قیمت بیت کوین به سطح ۵۶۰۰ دلار کاهش پیدا کند و سپس به سطح ۶۳۰۰ دلار برگردد ولی نتواند آن را بشکند، باید منتظر حرکت رو به پایین بیشتری بود.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید