دنیای ارز دیجیتال

ارزهایی که در سال ۲۰۱۹ مرده اند

داده های سایت های مختلف نشان می دهد که در سال ۲۰۱۹ بین ۵۰۰ تا هزار ارز رمزنگاری از بین رفته اند. این تعداد می تواند در واقعیت بسیار بیشتر باشد. با این حال اطلاعات این سایت ها و داده ها نشان می دهد که تعداد ارزهایی که در سال ۲۰۱۹ مرده اند، کمتر از سال ۲۰۱۸ بوده است.

در واقع نمی توان به طور دقیق گفت که چند ارز تا به حال از بین رفته و یا اصطلاحا مرده اند، زیرا این تعداد هر لحظه تغییر می کند. همچنین بستگی به این دارد که چه شاخص هایی برای مرده بودن یک ارز در نظر گرفته می شود. به طور کلی پروژه های مرده مواردی هستند که کلاهبرداری باشند و یا به نحوی در کلاهبرداری دخالت داشته باشند، هرگز محصولی را ارائه نداده باشند، وب سایت از کار افتاده ای داشته باشند، توسط بنیانگذاران رها شده باشند و یا حجم معاملات بسیار پایین و ناچیزی داشته باشند و نرخ پذیرش آنها پایین باشد.

DeadCoins.com یکی از وبسایت هایی است که پروژه های مربوط به ارزهای رمزنگاری ناموفق را رهگیری می کند، ۱۸۳۹ ارز مرده را از سال ۲۰۱۷ لیست کرده است. ارزهایی که در این لیست قرار گرفته اند با دلایل مختلف مثل کلاهبرداری، کپی برداری و سوء استفاده از نام سایر ارزها، و یا پروژه هایی هستند که به شوخی ایجاد شده اند، مثل CuntCoin. با این حال اغلب این ارزها کلاهبرداری بوده اند.

داده های این سایت موارد زیر را نشان می دهد:

  • ۶۷۴ ارز به عنوان ارزهای مرده در سال ۲۰۱۷ اضافه شدند.
  • ۶۴۷ ارز در سال ۲۰۱۸ از بین رفته اند.
  • ۵۱۸ ارز در سال ۲۰۱۹ مرده اند.

آنچه این آمار نشان می دهد، کاهش تعداد ارزهای مرده در هر سال نسبت به سال قبل تر است. در سال ۲۰۱۹ این تعداد ۲۰ درصد کاهش یافته است.

یکی دیگر از سایت هایی که این بررسی را انجام داده، Coinopsy است که در مجموع ۱۴۰۷ ارز مرده را از سال ۲۰۱۳ لیست کرده است. داده های این سایت نشان می دهد که ۸۵ ارز در آخرین سال وارد لیست ارزهای مرده شده اند.

  • مرگ ۲ پروژه در سال ۲۰۱۳٫
  • ۲۰۹ ارز در سال ۲۰۱۴ مرده اند.
  • ۲۳۵ ارز در سال ۲۰۱۵ مرده اند.
  • ۱۶۹ ارز در سال ۲۰۱۶ مرده اند.
  • ۲۲۳ ارز در سال ۲۰۱۷ مرده اند.
  • ۳۹۹ ارز در سال ۲۰۱۸ مرده اند.
  • ۸۵ ارز در سال ۲۰۱۹ مرده اند.

این سایت بر خلاف DeadCoins، افزایش سالانه تعداد ارزهایی که مرده اند را تا سال ۲۰۱۸ نشان می دهد(به جز سال ۲۰۱۶). تعداد ارزهایی که در سال ۲۰۱۹ جزو پروژه های مرده محسوب می شوند به شدت نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش یافته است. یک  کاهش ۷۹ درصدی.

دلیل لیست شدن اغلب ارزها در لیست این سایت، رها شدن آنها توسط سازندگانشان بوده است. این گروه از ارزها توسط کلاهبرداران دنبال می شوند. در این سایت به پروژه هایی که به شوخی ایجاد شده اند نیز اشاره شده. همه می دانیم که دوج کوین در ابتدا به عنوان یک شوخی راه اندازی شد، اما موفقیت آن یک استثنا است نه یک قاعده. ارزهای شکست خورده به این شکل زیاد هستند، مثل بیبر کوین یا هوبونیکز.

سایت CoinCodeCap نیز فعالیت پروژه ها را در گیتاب بررسی می کند. اگر پروژه ای به مدت ۹۰ روز یا بیشتر کدی را نداشته باشد، آن را به عنوان یک پروژه مرده اعلام می کند. در گزارشی که در ماه سپتامبر توسط این سایت اعلام شد، آنها ۲۰۷۱ پروژه را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که ۶۳۸ ارز در سال ۲۰۱۹ هیچ کدی را منتشر نکرده اند. آمار آنها بسیار نزدیک آمار سایت DeadCoin است. علاوه بر این، طبق آمار آنها ۷ صرافی بیش از ۱۰۰ ارز مرده را لیست کرده اند.

اما اگر حجم مبادلات روزانه پایین را به عنوان مرده بودن یک ارز در نظر بگیریم، تعداد کمی ارز هستند که در لیست قرار می گیرند. بسیاری از آنها حجم مبادلات روزانه کمتر از ۱۰۰۰ دلار دارند. به عنوان مثال حجم مبادلات روزانه گیو۲(۲Give) در حدود ۰٫۰۰۳۱ دلار بوده است یا ۷ یازده دارای حجم مبادلات روزانه ۰٫۰۴۱ است. ۳DCoin دارای حجم مبادلات حدود ۵۰ دلار در ۲۴ ساعت گذشته بوده.

گفته می شود در سال جدید نیز شاهد مرگ بسیاری از ارزهای دیگر خواهیم بود. اما آیا این تعداد نسبت به سال گذشته افزایش می یابد یا کاهش؟ در هر حال بازار پروژه های بد یا ضعیف را از رده خارج خواهد کرد.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید