دنیای ارز دیجیتال

آیا ارز ذخیره جهانی بعدی، یک ارز رمزنگاری خواهد بود؟

جنگ اقتصادی چین و آمریکا هر لحظه می تواند خطرناک شود. این دو اقتصاد بزرگ ممکن است ارزهای ملی خود را بواسطه کاهش ارزش آنها، به سلاحی برای مبارزه تبدیل کنند. اما آیا این امر می تواند موجب هر گونه بی اعتمادی به دلار آمریکا شود و آیا اکنون زمان فکر کردن به یک ارز ذخیره رمزنگاری است؟

تمام ارزهای جهانی قدیم از بین رفته اند

 اگر به تاریخ نگاه کنیم، چندین ارز ذخیره جهانی در طول قرن ها وجود داشته اند. اقتصاد جهانی ۶۰۰ سال قبل تحت سلطه کشورهای اروپایی بود تا وقتی که آمریکا رهبری آن را به عهده گرفت.

با شروع دهه ۱۴۰۰ میلادی، پس از این که اروپایی ها سرزمین آمریکا را کشف و استثمار کردند،  پرتغال، اسپانیا، هلند، فرانسه و انگلستان همگی شاهد سلطه ارزهای خود در تجارت بین الملل بودند.

تراویس کلینگ، دوم سپتامبر ۲۰۱۹ گفت:

ما هزاران سال تاریخچه در مورد ارزهای ذخیره جهانی داریم.

آنها همه یک عمر مفید دارند که به چندین دهه خلاصه شده است.

با توجه به فناوری دنیای امروز، استقلال و عدم کنترل دولت ها بر نسل بعدی ارز ذخیره جهانی کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

آیا ارز ذخیره جهانی بعدی، یک ارز رمزنگاری خواهد بود؟

پس از کاهش ارزش و نابودی پوند انگلستان بر سر توافقنامه برتون وودز در سال ۱۹۴۴، دلار آمریکا به عنوان ارز ذخیره جهانی پیروز شد.

جالب است بدانید، هر ارز ذخیره جهانی در گذشته سلطه خود را نتوانسته بیش از ۸۰ الی ۱۰۰ سال حفظ کند. دلار آمریکا به طور رسمی ۷۵ سال این موقعیت را حفظ کرده است. با این حال، دلار قبل از توافقنامه برتون وودز در تجارت بین الملل نیز استفاده می شد. اکنون به نظر می‌رسد که زمان نابودی آن نزدیک شده است.

مسئله نگران کننده در مورد دلار آمریکا این است که دیگر با سیستم توافقنامه برتون وودز مطابقت ندارد. دولت نیکسون در سال ۱۹۷۱ پشتوانه طلا را از دلار حذف کرد و وضعیت را آماده ی سیستم فعلی پترو-دلاری (petrodollar) کرد. این بدان معنی است که آمریکا می توانست پول خود را آزادانه تر چاپ کند و با سرمایه دیگران مخارج خود را تامین کند، زیرا همه برای اقتصاد خود نیاز به نفت داشتند.

اگر چه ممکن است تولیدکنندگان، فروش نفت را به دلار آمریکا متوقف کنند و نیز دنیا در نهایت از خودروهای برقی استقبال می کند و نیاز به نفت کم کم از بین خواهد رفت. در مرحله بعدی کشورهای BRICS (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) وجود دارند که یک تهدید جدی را برای سلطه دلار مطرح می کنند.

اکنون ما در دل یک جنگ اقتصادی قرار گرفته ایم که می تواند منجر به پیامدهای نامعلوم شود. بانک ذخایر فدرال در حال ایفای نقش تسکین دهنده است اما در حقیقت بانک مرکزی نمی داند که نرخ بهره بسیار پایین ممکن است به چه سرنوشتی منجر شود.

ران پاول، ۲۹ آگوست ۲۰۱۹ در توییتر نوشت:

بانکداری مرکزی در جلوی چشمان ما در حال شکست خوردن است.

آیا زمان آن رسیده که ارز ذخیره جهانی، یک ارز رمزنگاری باشد؟

مجله اقتصادی اکونومیست در سال ۱۹۸۸ یک عکس ققنوس را به همراه یک سکه بر سینه ی آن در جلد خود به تصویر کشید که از سوختن پول کاغذی به وجود آمده بود و در تیتر آن نوشته شده بود، “آیا برای ورود یک ارز جهانی آماده هستید؟”

آیا ارز ذخیره جهانی بعدی، یک ارز رمزنگاری خواهد بود؟ Untitled3

از آنجا که این تصویر از ظهور یک ارز جهانی ابراز امیدواری میکند، جذاب است و در تصویر آن سکه ای مشابه بیت کوین قبل از اینکه حتی ساتوشی ایده ارز رمزنگاری خود را ارائه دهد، به تصویر کشیده شده. نماد ققنوس نیز مرتبط است. این واقعیت که مجله اکونومیست متعلق به خانواده هایی مانند آژنی و روچیلد است منجر به برانگیختن نظریات توطئه آمیز بسیاری شده بود.

با این اوصاف، با یا بدون توطئه، دنیا در حال حرکت به سمت یک ارز جهانی است و آن یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز خواهد بود.

اخیرا آگوستین کارستن، مدیرعامل بانک پرداخت های بین المللی (BIS) به خبرگزاری فایننشال تایمز گفت، بانک های مرکزی ارزهای دیجیتال را زودتر از آنچه انتظار داریم، عرضه خواهند کرد.

اگر چه ممکن است شاهد یک ارز ذخیره رمزنگاری باشیم، اما دولت ها همچنان آن را کنترل خواهند کرد. طوری که به احتمال زیاد مبتنی بر یک بلاک چین نیازمند مجوز یا یک بلاک چین عمومی خواهد بود.


منبع خبر ” coinsara ”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن