دنیای ارز دیجیتال

آمریکا به دنبال عرضه دلار دیجیتال برای مبارزه با کرونا

پیش‌نویس قانون پیشنهادی برای تقویت اقتصاد ایالات متحده در طول همه‌گیری ویروس کرونا، شامل توصیه‌ای برای ایجاد دلار دیجیتال است.

به گزارش کوین دسک، این دلار دیجیتال به افراد و خانواده‌ها کمک خواهد کرد که از دوران تعطیلی کسب و کارها و دوران خانه‌نشینی اجباری که باعث افزایش تعداد بیکاران و رکود شدید احتمالی می‌شود، جان سالم به در برند.

طبق پیش‌نویس لوایحی که هفته گذشته تحت عنوان «قبولِ مسئولیت کارگران و خانواده‌ها» و «حمایت مالی از مصرف‌کنندگان، ایالت‌ها، مشاغل و جمعیت‌های آسیب‌پذیر» به اشتراک گذاشته شد، فدرال رزرو می‌تواند از دلار و کیف پول‌های دیجیتال برای پرداخت‌ها به افراد واجد شرایط استفاده کند. این پرداخت‌ها شامل ۱,۰۰۰ دلار برای افراد زیر سن قانونی و ۲,۰۰۰ دلار برای بزرگسالان است.

هر دو لایحه در مورد پیشنهاد دلار دیجیتال از زبان یکسانی استفاده می‌کنند. در این لوایح آمده است:

اصطلاح دلار دیجیتال به معنای یک موجودی به صورت دلار است که متشکل از ورودی‌های یک دفتر کل دیجیتال است که به عنوان بدهی در حساب‌های هر یک از بانک‌های فدرال رزرو ثبت می‌شود یا یک واحد ارزش الکترونیکی است که توسط یک موسسه مالی واجد شرایط (که توسط هیئت مدیره سیستم فدرال رزرو تعیین شده است)، قابل بازپرداخت است.

به این ترتیب، فدرال رزرو مسئولیت کیف پول‌های دیجیتال و نحوه عرضه آنها را نیز بر عهده خواهد داشت.

در هیچکدام از این لوایح اشاره نشده است که در این برنامه از دفتر کل غیرمتمرکز یا هرگونه پروژه مربوط به ارزهای دیجیتال استفاده خواهد شد یا نه. با این حال، دیجیتالی شدن دلار توسط بسیاری از چهره‌های تاثیرگذار به عنوان یک ضرورت برای ایالات متحده تلقی می‌شود. کریستوفر جیانکارلو (Christopher Giancarlo)، از فعالین سابق کمیسیون معاملات آتی کالا و جودی شلتون (Judy Shelton)، اقتصاددانی که دونالد ترامپ او را نامزد هیئت مدیره فدرال رزرو کرده بود، هر دو معتقدند که اگر ایالات متحده در دیجیتالی کردن دلار شکست بخورد، ممکن است تسلط مالی خود بر جهان را از دست بدهد.

براساس پیش‌نویس لایحه، بانک‌های عضو فدرال رزرو می‌توانند چیزی با عنوان «کیف پول عبوری دلار دیجیتال» داشته باشند و دریافت‌کنندگان نیز «سهمی از موجودی ذخیره اشتراکی» را دریافت می‌کنند.

این لایحه بعد از آن ارائه شد که رشیده طلیب (Rashida Tlaib)، یکی از نمایندگان مجلس سنا از قانون «حمایت خودکار از عموم مردم» پرده‌برداری کرد. طبق این قانون، یک کارت بدهیِ از قبل شارژ شده در اختیار هر فرد آمریکایی قرار خواهد گرفت. این کارت در ابتدا حاوی ۲,۰۰۰ دلار خواهد بود و تا یک سال پس از مهار همه‌گیری ویروس کرونا ۱,۰۰۰ دلار دیگر نیز به آن اضافه خواهد شد.

طبق لایحه پیشنهادی طلیب، ایالات متحده ۲ تریلیون دلار سکه پلاتینی ضرب می‌کند که فدرال رزرو آن را با استفاده از اعتبار خریداری می‌کند. در این لایحه ذکر شده:

وزارت خزانه‌داری وجوه تازه ایجاد شده را از حساب ضراب‌خانه به حساب عمومی خزانه‌داری انتقال می‌دهد.

سپس این وجوه طبق برنامه بین ساکنان ایالات متحده توزیع خواهد شد. در ادامه لایحه آمده است:

در بلندمدت باید سیستم کارت‌های اعتباری به یک سیستم ارز عمومی با کیف پول دیجیتالی که تحت مدیریت وزارت خزانه‌داری است تبدیل شود تا به عنوان مکمل «eCash»، ضمن رعایت حریم خصوصی به حساب‌های فدرال جهانی یا حساب‌های بانک‌های پستی ارائه خدمت کند.

این لوایح در حالی از سوی نمایندگان دموکرات ارائه می‌شود که مجلس سنا، به رهبری جمهوری‌خواهان از لایحه پیش‌نویسی جمهوری‌خواهان برای تحریک اقتصادی حمایت می‌کند. در مقابل دموکرات‌ها لایحه جمهوری‌خواهان را برای دومین بار رد کرده‌اند و استدلال می‌کنند که یک برنامه ۵۰۰ میلیارد دلاری اختیارات زیادی به وزارت خزانه‌داری می‌دهد و شفافیت در مورد چگونگی پرداخت وجوه به شرکت‌ها را کاهش می‌دهد.

بازار سهام آمریکا در روز دوشنبه دوباره در سطح پایین‌تری بسته شد. داوجونز در این روز نزدیک به ۶۰۰ واحد سقوط کرد و اگر این روند ادامه داشته باشد، این بازار بدترین ماه خود از سال ۱۹۳۱ را تجربه خواهد کرد.


منبع خبر ” ارزدیجیتال”
برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته‌های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید